– Jestem zaskoczony, że współpraca pomiędzy miastem a politechniką zaczyna być przedstawiana w formule rywalizacyjnej i konfrontacyjnej – mówił we wtorek na konferencji prasowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, powołując się na informacje z miasta jakoby rektor Politechniki Opolskiej, na posiedzeniu Senatu uczelni miał sugerować, że Park Naukowo-Technologiczny stanowi dla niej konkurencję.
– Mam nadzieję, że to słowa wypowiedziane w emocjach, bez szerszego kontekstu. Być może pan rektor podobnie jak ja uważa, że miasto i jego instytucje, wspólnie z politechniką, to dla siebie najlepsi partnerzy. Taką mam nadzieję – mówił Arkadiusz Wiśniewski podkreślając, że czeka na stanowisko rektora Politechniki Opolskiej.
CZYTAJ: Wybory rektora na Politechnice Opolskiej 2020. Kiedy się odbędą i kto kandyduje?
Prezydent podkreślił, że z rektorem nie spotkał się przez ostatnie pół roku na osobistej rozmowie, poza bywaniem na tych samych wydarzeniach oraz że to raczej nowy szef politechniki powinien zabiegać o takie spotkanie.
Wybory rektora na PO. Czy prezydent Opola popiera prezesa PNT?
Zapytany przez dziennikarza, czy popiera kandydaturę prof. Jarosława Mamali, prezesa Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, który pod koniec stycznia ogłosił swój udział w wyborach rektora PO, odpowiedział:
– Prezes Mamala jest fantastycznym prezesem PNT. Myślę, że wszyscy mamy tego świadomość, choć wiele osób wątpiło w sukces tego projektu – oceniał Wiśniewski. – Wybór rektora należy do elektorów politechniki. Chciałbym nie stawać po żadnej ze stron, ale zależy mi by politechnika wybrała przed sobą przyszłość – odpowiedział.
CZYTAJ: Profesor Marcin Lorenc nowym rektorem Politechniki Opolskiej
Do wystąpienia prezydenta podczas konferencji odniósł się pisemnie w popołudniowym oświadczeniu dla mediów rektor Politechniki Opolskiej pisząc m.in., że smuci go komentowanie jego wypowiedzi, zasłyszanych w formie plotek od innych osób.
Rektor napisał również, że 11 lutego 2020 r. prosił prezydenta o spotkanie i miało się odbyć w najbliższy piątek 28 lutego.
Wybory na rektora Politechniki Opolskiej odbędą się 31 marca. Obecny rektor nie zdradza na razie, czy będzie ubiegał się o reelekcję.
Treść obu listów, prezydenta Opola i rektora PO, czytaj niżej.
Oświadczenie rektora PO:
Szanowni Państwo,
Zadziwiający to sposób komunikowania, kiedy adresat listu dostaje go później niż prasa. Chętnie odpowiem na list Pana Arkadiusza Wiśniewskiego po tym, jak go dostanę. Na razie mogę powiedzieć tylko tyle, że jestem zaskoczony, a przede wszystkim zasmucony postawą Prezydenta, który na konferencji prasowej komentuje moje wypowiedzi, zasłyszane w formie plotek od innych osób, w szczególności, że poprosiłem Pana Prezydenta 11 lutego 2020 r., czyli dwa tygodnie temu o spotkanie i miało się odbyć w najbliższy piątek 28 lutego. Co zatem stało na przeszkodzie, by rzeczowo omówić wątpliwości Pana Prezydenta za trzy dni – nie wiem. Już nie będę nadmieniał, że z Panem Prezydentem miałem okazję się spotkać po moim wyborze na rektora co najmniej kilkanaście razy przy różnych okazjach, nawet goszcząc w gabinecie Pana Prezydenta.
Chciałbym jednak z całą stanowczością podkreślić, że zgodnie z prawem Uczelnia jest jednostką autonomiczną, która powinna i będzie trzymać się z daleka od polityki.
Trudno nie odnieść także wrażenia, że czas wystąpień, podczas których padają, jak się wydaje nie do końca przemyślane stwierdzenia, nie jest przypadkowy. Zaledwie bowiem miesiąc dzieli nas od wyborów na Rektora Politechniki Opolskiej. Informuję, iż mimo chęci oraz kilkakrotnych prób wciągnięcia mojej osoby w spektakl brutalnej kampanii, nie będę w niej uczestniczył.
Skąd taka decyzja? Ponieważ jedyna zrealizowana przez lata idea, nawet tak ciekawa jak Instytut Fraunhofera – której bardzo sprzyjam, na pewno nie zapewni przetrwania Politechnice Opolskiej. Do tego potrzebny jest wybitny dorobek naukowy naszych pracowników i to z różnych dyscyplin naukowych. Dlatego też skupiam się z całym Zarządem i zdecydowaną większością naszej Społeczności Akademickiej, aby nadgonić utracony czas, którego mamy już naprawdę bardzo mało, Chcemy być bardzo dobrze przygotowani do tego, aby stanąć do pierwszej ewaluacji wg nowych zasad, która to będzie miała miejsce zaraz po 2020 r.
Czy to się uda? Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy nasi pracownicy napisali 300 prac naukowych w najlepiej punktowanych czasopismach, to jest 10 proc. całego dorobku naukowego Uczelni, która istnieje od ponad 50 lat! Dzięki temu mamy duże szanse na pozytywne oceny w przyszłorocznej parametryzacji, która nie tylko wiąże się z wysokimi kategoriami naukowymi, ale również, co jest dla Politechniki tak samo ważne, z awansami naukowymi poszczególnych pracowników.
Zapewniam, że Politechnika idzie w dobrym kierunku, a Społeczność Akademicka potrafi samodzielnie zadbać o swoją przyszłość. Dlatego namawiam polityków do większej roztropności w formułowaniu swoich wypowiedzi, wszak po wyborach na Politechnice, dla dobra Opola i całego regionu, też trzeba będzie współpracować i to bez względu na to, kto je wygra.
Z wyrazami szacunku.
Rektor Politechniki Opolskiej
Marcin Lorenc
List prezydenta Opola do rektora PO:
mat. UM Opola