Działania profilaktyczne, współpraca z zagranicą, edukacja czy Marszałkowska Inicjatywa Sołecka to tylko niektóre z tematów, o jakich dyskutowano podczas sesji.

Radni podjęli uchwałę, umożliwiającą udzielenie z budżetu Województwa Opolskiego pomocy finansowej gminom województwa opolskiego w formie dotacji celowej na dofinansowanie zadań w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Ta decyzja oznacza, że w najbliższych dniach będzie możliwe podpisanie umów z 68 gminami regionu na realizację pierwszych – w tym roku 346 – projektów w sołectwach naszego województwa. Trzyletnim programem Marszałkowska Inicjatywa Sołecka zostaną objęte wszystkie sołectwa w województwie, czyli 1021 społeczności wiejskich. W ciągu tych trzech lat każda z nich otrzyma dotację w wysokości 5000 złotych na realizację swoich pomysłów.

Marszałek  Andrzej Buła podkreślał, że to kolejna inicjatywa, oddająca inicjatywę i część decyzji o wydatkowaniu pieniędzy z budżetu mieszkańcom województwa.

Radni wysłuchali informacji na temat działalności w ubiegłym roku dwóch zagranicznych placówek samorządu województwa, w Brukseli i Moguncji, które działają aktywnie na rzecz promocji regionu już od kilkunastu lat. 

Na działalność Biura Województwa Opolskiego w Moguncji zwracał uwagę m.in. przewodniczący sejmiku Rafał Bartek, który podczas swojego ostatniego pobytu w Nadrenii Palatynacie mógł się przekonać o aktywności tej placówki i jej przedstawiciela Przemysława Łebzucha, co wielokrotnie podkreślali nasi partnerzy z władz landu. Placówka brukselska jeszcze w ubiegłym roku działała w ramach Domu Polski Południowej, który – z inicjatywy województwa śląskiego – zakończył swoją działalność z końcem 2019 roku. Teraz biuro w Brukseli, ze swoim przedstawicielem Pawłem Bliźnickim, działa jak placówka samodzielna. Obydwie placówki działają na rzecz rozwijania naszej międzynarodowej współpracy gospodarczej i kulturalnej, ale przede wszystkim służą rozpoznawalności, czyli promowania,  województwa opolskiego za granicą.

Radni podjęli intencyjną uchwałę w sprawie  likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu (stosunkiem głosów 13 za, przeciwko 9, 4 wstrzymujące się).

– Od 15 lat w tej szkole  – w związku ze zmianą przepisów – nie kształci się już pielęgniarek-  informowała Monika Jurek, dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO. – Od kilu lat, mimo podejmowanych działań promocyjnych, pronaborowych, systematycznie zmniejsza się liczba uczniów tej szkoły.  Jednocześnie, pomimo zmniejszania się liczby słuchaczy, rosną nakłady Samorządu Województwa Opolskiego na potrzeby jej funkcjonowania. W tym roku rok szkolnym w szkole kształci się zaledwie 29 osób: 17 w II klasie i 12 na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych. Wszyscy oni zakończą naukę do czerwca br. Natomiast budżet szkoły na rok 2020 określony został na poziomie 636 tys. zł. Aby poszerzyć ofertę edukacyjną szkoły i zachęcić młodzież do podejmowania w niej  nauki, przed dwoma laty uruchomiono kształcenie w formie kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Te działania były też próbą zaspokojenia dopływu kadr medycznych na rynek pracy – przekonywała Monika Jurek.

Uchwała o zamiarze likwidacji nie musi prowadzić do faktycznej likwidacji tej placówki. Wszystko zależy od tego, czy uda się tegoroczny nabór. – To nie radni podejmą w przyszłości  decyzje o likwidacji tej szkoły. To będzie decyzja mieszkańców, którzy zechcą – bądź nie – kształcić się w tej szkole – podkreślała Monika Jurek.

Zdaniem wicemarszałka Szymona Ogłazy, w obecnej sytuacji, szkoła nie ma racji bytu.

Marszałek Andrzej Buła zapewnił, że jeżeli uda się przeprowadzić skuteczny nabór na rok szkolny 2020/2021, sejmik województwa może w sierpniu 2020 r. unieważnić uchwałę o  likwidacji Zespołu Szkół Medycznych w Kędzierzynie-Koźlu.

Pełnomocnik zarząd województwa ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom Jacek Ruszczewski przedstawił sprawozdanie nt. wykonania w 2019 roku Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii oraz Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zdaniem Ruszczewskiego Konieczne jest powstrzymanie systemowego procesu erozji lecznictwa odwykowego i problemach, które wiążą się z niskimi płacami psychoterapeutów czy wynikającymi z ministerialnego rozporządzania nowymi, w praktyce nieosiągalnymi normami zatrudnienia pielęgniarek w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień.

XV sesja sejmiku województwa opolskiego – wyjątkowo bogata w wydarzenia. Tu się pracuje

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.