Koniec z płaceniem za czuwanie przy łóżku. Od 3 lipca weszła w życie ustawa mówiąca o zniesieniu opłaty za pobyt przy łóżku szpitalnym dziecka lub osoby niepełnosprawnej.

Zmiany dotyczą tego, że placówki medyczne nie będą mogły pobierać opłat, od rodziców i opiekunów dzieci oraz osób niepełnosprawnych, za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy korzystanie z mediów. Koszty te będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji czytamy:

„Tą regulacją podnosimy komfort pobytu w placówce leczniczej rodzica z małym pacjentem czy opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy, że obecność bliskich wpływa korzystnie na proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa” – podkreślał Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Nowe przepisy mają swoje uwarunkowanie w wielu doświadczeniach rodziców z dziećmi. Potwierdzono także, że stała obecność osób bliskich sprzyja niwelowaniu stresu, buduje w chorym poczucie bezpieczeństwa i zaufania, umożliwia opiekę pielęgnacyjną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku długotrwałego pobytu w szpitalu.

PLANOWANE ZMIANY DLA KOBIET W CIĄŻY

Na etapie konsultacji jest program „Ciąża +”. Projekt prorodzinny przewiduje bezpłatne leki dla kobiet w ciąży (od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka). Zmiany te mają się przyczynić zarówno do zapewnienia zdrowia mamom, jak i ich dzieciom.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że program jest elementem polityki prorodzinnej rządu. W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie.

Na stronie Ministerstwa czytamy:

Program przewiduje ustalenie listy leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży, których nabycie byłoby finansowane w całości ze środków publicznych. Bezpłatne będą leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. Recepty na te leki (oznaczone jako leki „C”) wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprawnienia takie będzie posiadać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jako osoba najlepiej zorientowana w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentki będącej pod jego opieką.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie