Wakacje dobiegły końca, a opolscy policjanci wstępnie podsumowali dwa miesiące letniego wypoczynku. Oprócz spotkań z młodzieżą na koloniach i półkoloniach, policjanci dbali też o bezpieczeństwo na kąpieliskach. Tylko w lipcu i sierpniu, na terenie województwa, funkcjonariusze skontrolowali trzeźwość ponad 80 000 kierowców. W naszym regionie doszło w tym czasie do 133 wypadków, w których zginęło 17 osób.
W trakcie wakacji, na półkoloniach oraz koloniach, przypominaliśmy dzieciom i młodzieży o bezpiecznym sposobie spędzaniu wolnego czasu. Na terenie naszego województwa policjanci odbyli blisko 700 takich spotkań.
Funkcjonariusze z Sezonowych Ogniw Wodnych w powiecie nyskim i opolskim dbali o bezpieczeństwo wypoczywających na największych kąpieliskach w naszym regionie. Policjanci wyposażeni w łodzie motorowe, quady i terenowe radiowozy codziennie patrolowali plaże i akweny. Nasze apele, akcje informacyjne i prewencyjne działania w tym obszarze były bardzo duże. Podczas wakacji na terenie Opolszczyzny, między innymi w związku z letnim wypoczynkiem, utonęło 9 osób.
Policyjni wodniacy odbyli 40 wspólnych patroli z ratownikami WOPR i Strażą Rybacką. Funkcjonariusze w trakcie patroli akwenów przeprowadzili blisko 150 kontroli łodzi i motorówek oraz przeprowadzili 5 akcji, w trakcie których udzielili pomocy zagrożonym osobom. To między innymi pomoc funkcjonariusza ogniwa wodnego z Nysy, który zauważył pustą motorówkę i płynącego resztkami sił 9-latka. Po wyciągnięciu chłopaka, wspólnie z ratownikami WOPR udzielił pomocy również jego ojcu. Obaj obywatele Republiki Czeskiej cali i zdrowi trafili na brzeg.
Wraz z końcem wakacji, z uwagi na duże natężenie ruchu na głównych trasach regionu, funkcjonariusze drogówki sprawdzali prędkość z jaką poruszali się kierujący oraz ich stan trzeźwości. Szczególnym nadzorem funkcjonariuszy został objęty opolski odcinek autostrady A4, gdzie dochodzi do niebezpiecznych wykroczeń popełnianych również przez kierowców ciężarówek. Policjanci kontrolują miejsca, w których wyprzedzanie przez samochody ciężarowe jest niedozwolone.
Niestety, pomimo naszych licznych apeli, licznych kontroli i kampanii poświęconych bezpieczeństwu, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy stwarzają niebezpieczne sytuacje na naszych drogach. Główną przyczyną wypadków jest nadal nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość. Podczas tegorocznych wakacji, według wstępnych danych w 133 wypadkach drogowych zginęło 17 osób, a 161 odniosło obrażenia. W zeszłym roku, w analogicznym okresie doszło do 173 wypadków, gdzie zginęło 18 osób. Sposobem na poprawę bezpieczeństwa jest między innymi eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych jego uczestników. W zeszłym roku, policjanci ruchu drogowego sprawdzili 89 463 razy stan trzeźwości i zatrzymali 611 kierowców, którzy nie powinni tego dnia wsiąść za kierownicę. Natomiast w tym roku zatrzymali 806 nietrzeźwych kierowców. Tylko w lipcu i sierpniu policjanci sprawdzili stan trzeźwości 80 477 kierowców.