Poprzez ścieki rozumie się zużyte ciecze, roztwory, zawiesiny czy odpadowe ciała stałe odprowadzane za pomocą rurociągów do odbiorników naturalnych.
W tej postaci odprowadzane są odpadowe substancje przemysłowe, odpady żywnościowe i fekalia z miejskich i osiedlowych gospodarstw domowych. W związku z tym, iż występuje wysoka szkodliwość biologiczna ścieków, powinno się poddać je oczyszczeniu w oczyszczalniach.

Ustawa o prawie wodnym wyróżnia trzy rodzaje ścieków, które różnią się od siebie przede wszystkim drogą powstawania oraz składem:
– bytowe
– komunalne
– przemysłowe

Podział i charakterystyka ściekówŚcieki bytowe – pochodzą z gospodarstw domowych, miejsc pracy, a także budynków użyteczności publicznej. Powstają w wyniku bytowania ludzi i funkcjonowania gospodarstw domowych. Do ścieków tych zalicza się wszelkie detergenty, resztki jedzenia czy odchody.

Ścieki komunalne – to ścieki bytowe lub wymieszane ścieki bytowe ze ściekami przemysłowymi albo wodami opadowymi i roztopowymi. Odprowadzane są urządzeniami służącymi do realizacji zadań własnych gminy w zakresie kanalizacji i oczyszczania ścieków komunalnych.

Ścieki przemysłowe – różnią się od bytowych i komunalnych, gdyż ich powstanie związane jest z funkcjonowaniem zakładów przemysłowych i toczących się w ich obrębie procesów technologicznych. Skład ścieków przemysłowych różni się od profilu zakładu. W branży spożywczej przeważać będą kwasy i zasady, zaś w branży metalurgicznej związki metali ciężkich. W związku z wielką różnorodnością zanieczyszczeń zawartych w tych ściekach, nie ma standardowych metod do ich oczyszczania.
Poza tym, w praktyce występują inne rodzaje ścieków tj. ścieki rolnicze. Takowe zanieczyszczenia mogą wynikać z dużych hodowli zwierząt i wytwarzanych przez nie odchodów, a także z powodu stosowania sporych ilości chemicznych środków ochrony roślin czy sztucznych nawozów.

Ciekawostka!
Czy wiesz, że w Polsce tylko 20% zakupionych olejów samochodowych wraca w recyclingu z powrotem do rafinerii? Pozostałe 80% jest wylewana prosto do kanałów i gleby, która trafia bezpośrednio do rzek. 1l oleju zatruwa 40 000l wody!

Źródło:
1. www.instalacje.gep.com.pl
2. www.haba.com.pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze