Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim gościł u przedszkolaków w Popielowie. Dzieci poznały bliżej świat chemii i wykonały magiczne sztuczki.

Przedszkolacy z uśmiechami na ustach powitali mgr Annę Babicką oraz jej podopiecznych – Rafała Fiedenia i Klaudię Stępak. Wiele dzieci po raz pierwszy widziało pokaz eksperymentów w wykonaniu chemika.

Dzieci miały możliwość wykonania kilku eksperymentów własnoręcznie. Przygotowały m.in. wulkan, który wyrzucał kolorową lawę. Namalowały także obrazki, które było widać dopiero po włączeniu lampki UV.

W drugiej części spotkania dzieci oglądały pokaz w wykonaniu chemiczki oraz gimnazjalistów z Dobrzenia. Do zaprezentowanych przez nich doświadczeń używane były substancje szkodliwe, dlatego dzieci z bezpiecznej odległości podziwiały rezultaty. Wśród wykonanych eksperymentów była m.in. sztuczna krew, pociąg, pasta dla słonia czy latająca rakieta.

Największą atrakcją była ciecz nienewtonowska. Powstała ona zaledwie z dwóch składników: skrobi ziemniaczanej oraz wody. Substancja ta była stała podczas ugniatania, a po rozłożeniu dłoni rozpływała się między palcami. Nauczycielki stwierdziły, że będą wykorzystywać tę masę na swoich zajęciach.

Przedszkolakom bardzo podobało się spotkanie. Dzieci nieustannie okazywały chęć asystowania przy doświadczeniach. Anna Babicka otrzymała podziękowanie w imieniu całego przedszkola z rąk dwóch starszaków. Dzieci wyraziły chęć ponownego spotkania z chemiczką z nadzieją  na równie ciekawy pokaz. Dzieci miały okazję poznać bezpieczną chemię, która powstała najczęściej z produktów dostępnych na co dzień w domu.

Fot.: Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie