– Nie spodziewałam się tej nagrody – mówi Barbara Zając, wójt gminy Pokój. – Urząd Marszałkowski naciskał, bym przyjechała na galę – to przyjechałam. Myślałam, że może jakieś wyróżnienie, a tu taka niespodzianka – śmieje się.
Gmina Pokój otrzymała nagrodę w konkursie „Opolskie dla rodziny”, jako jedyna z gmin wiejskich. – Pytali mnie, dlaczego u nas tyle się robi dla rodzin. Odpowiedziałam, że nie ujmując niczego moim kolegom samorządowcom – dlatego, że w naszej gminie rządzą kobiety – opowiada Barbara Zając.
W gminie istotnie dużą opieką otacza się rodziny. Stworzono na przykład mieszkania socjalne w byłej szkole w Lubnowie. Dwa z nich są cały czas w rezerwie na wypadek przemocy domowej. Czynsz w pozostałych jest niewielki – 65 gr za m².
Dzieci we wszystkich szkołach w gminie otrzymują śniadania, a wójt zaoferowała ze swoich pieniędzy stypendia. Przedszkolaki korzystają z wielu zajęć dodatkowych. W szkole jest także logopeda, który pomaga wszystkim mającym problemy.
W Pokoju działa także ośrodek, w którym spotykają się seniorzy. W gminie jest prawie 150 seniorów i seniorek. Stworzone ponad 10 lat temu koło seniorów jest wspomagane na wszystkie sposoby przez gminę i działa bardzo prężnie.
Wśród gmin miejskich nagrody otrzymały Opole i Strzelce Opolskie, natomiast wśród powiatów nagrodzono powiaty: opolski i krapkowicki.
– Zbudowaliśmy takie relacje, które tworzą dobry klimat do życia w tym województwie. Nie jesteśmy wyjątkowi w porównaniu z innymi regionami pod względem możliwości finansowych, korzystamy z tych samych programów unijnych. Ale tu są ludzie, którzy są świadomi naszych problemów i wiedzą, jak je rozwiązać poprzez odpowiednie zarządzanie pieniędzmi. Wyjątkowość polega na wyjątkowości ludzi – mówił na uroczystej gali marszałek Andrzej Buła.
Szkoda, że za nagrodami nie idą choćby niewielkie pieniądze z przeznaczeniem na podejmowanie działań prorodzinnych oraz prosenioralnych. Bo świetni ludzie świetnymi ludźmi, ale z dodatkowymi, nawet niedużymi pieniędzmi mogliby zrobić jeszcze więcej.