Zima to wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Korfantowscy policjanci pomogli ostatnio mężczyźnie, który nie był w stanie poruszać się o własnych siłach.
W ubiegłym tygodniu, korfantowscy dzielnicowi podczas kontroli opuszczonego budynku zauważyli bezdomnego mężczyznę.
– 67-latek był wychłodzony i nie mógł poruszać się o własnych siłach. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, które po udzieleniu pomocy medycznej przetransportowało mężczyznę do placówki opiekuńczej – informuje asp. Magdalena Skrętkowicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nysie.
Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja każdego człowieka
Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie odpowiednich służb o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować dyżurnego, by pomoc ruszyła.
Jak mówi Magdalena Skrętkowicz o potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Straż Miejską lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.
Okres zimowy to czas, kiedy z powodu obniżenia temperatury pojawia się ryzyko wychłodzenia organizmu
Najbardziej narażone na wyziębienie są osoby, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na niewielkim mrozie.
Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.
Jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest również alkohol, który daje złudne uczucie ciepła. W rzeczywistości jednak w stanie upojenia organizm wychładza się znacznie szybciej.
– Dlatego apelujemy również o reagowanie w sytuacji jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce – dodaje rzeczniczka nyskiej policji. – Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, zwłaszcza tych samotnych i starszych, czy są przygotowani do zimy. Mogą oni otrzymać doraźną pomoc w placówkach pomocy społecznej.
Fot. Komenda Powiatowa Policji w Nysie