Dziecko nie może myśleć, jak dorosły ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało.
Janusz Korczak
#PolskaDzieci – program zainaugurowany został 22 czerwca br. w Opolu. – Są to pierwsze w Polsce praktyczne konsultacje – mówi pomysłodawczyni akcji Alicja Chybicka, profesor nauk medycznych, posłanka na Sejm.
Pierwszy panel dyskusyjny dotyczy edukacji specjalnej. Interesuje nas zdanie rodziców, terapeutów, nauczyciel, opiekunów, jednym słowem praktyków. Chcemy rzeczywistych zmian w prawie, ale w oparciu o potrzeby tych, którzy wychowują dzieci dysfunkcyjne.
RZECZYWISTE ROZWIĄZANIE PROBLEMU. Program #PolskaDzieci
Jest to bardzo ważne spotkanie – dodaje Małgorzata Janik – Jankowska, neurologopeda i organizatorka opolskiego panelu. Dotyczy edukacji specjalnej, terapeutycznej oraz zdrowotnej dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi w tym z autyzmem, aspergerem, mutyzmem. Daje nadzieje terapeutom i opiekunom na rzeczywiste rozwiązanie problemów: braku tolerancji i nadmiaru przemocy. Wskazywali na to rodzice biorący udział w spotkaniu.
WYCHOWANIE DZIECKA Z PROBLEMAMI. Program #PolskaDzieci
Większość ludzi nie ma pojęcia, czym dla rodziny jest posiadanie dziecka z problemami. To zmienia wszystko i wywraca życie do góry nogami. Zmienia stosunek rodziców do siebie i diametralnie spycha na dalszy tor wspólne cele rodziny – mówił pan Jarek, ojciec Natalii. Poruszył również sprawę zgody na zakup leku, którego nie ma w obrocie w krajowym i zgody na refundowanie go w Polsce. Wiąże się to ze stosem papierów, zgód ministra, a czas mija – mówi. To się odbywa ze szkodą dla dziecka
Ważna jest edukacja społeczna, której u nas brakuje. Edukować należy nie tylko sąsiadów, kolegów, dalszą rodzinę. Wypowiedzi opiekunów, przybyłych tu z całej Polski, zatrważają i wskazują, że mamy duże problemy z kadrą zawodową, która powinna być wzorem – Tomasz Kostuś, poseł na Sejm.
.
Nie każda niepełnosprawność wiąże się z zniekształceniami twarzy lub kończyn. Dzieci autystyczne oraz z wadami genetycznymi wyglądają tak jak zdrowe. Ich choroba objawia się zupełnie inaczej. Dlatego tak wiele osób myśli, że zachowania agresywne, krzyki lub opóźniony rozwój mowy to brak wychowania bądź opieki ze strony rodziców.
Rodzice, zapisując dzieci do placówek edukacyjnych informują, że są problemy z asymilacją, występuje nadwrażliwość na dźwięk, nadpobudliwość związana z nadmiarem bodźców. I to nie wynika z tego, że rodzic chce litości lub, że dziecko jest źle wychowane. Niepełnosprawność to nie manipulacja. Tu chodzi o to, żeby pracownicy wiedzieli, jak postępować w chwilach kryzysu – podsumowała dyskusję o prowadzeniu edukacji w szkołach specjalnych i klasach integracyjnych profesor Anna Weissbrot – Koziarska z Uniwersytetu Opolskiego. Ponadto postaram się zająć sprawą wolontariatu studentów rehabilitacji, pielęgniarstwa, wydziału lekarskiego. Nie jest to jednak proste w świetle obowiązującej ustawy o wolontariacie. Byłaby to jednak dla nich świetna praktyka.
Debata konsultacyjna odbyła się w kawiarni Melba Caf, niejednokrotnie już wspierającej działania na rzecz milusińskich. W Opolu gościli: posłowie: prof. Alicja Chybicka, Ewa Drozd, Rajmund Miller, Joanna Augustynowska, Aldona Młyńczak, Tomasz Kostuś i prof. Anna Weissbrot-Koziarska z Uniwersytetu Opolskiego.
Opowiecie.info objęło debatę konsultacyjną programu #PolskaDzieci patronatem medialnym.