Parada Orkiestr Dętych. Już po raz jedenasty przemaszerowały przez Prószków, wzbudzając ogromne zainteresowanie publiczności.

Parada Orkiestr Dętych 
Na zaproszenie organizatorów w tym roku odpowiedziały: Bialska Orkiestra Dęta, Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Siewierz, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „ Kaprys” Źlinice, Orkiestra Oder Blass Band Gmina Krapkowice, Orkiestra Dęta Łowkowice, Orkiestra Dęta Pokrzywnica, Gminna Orkiestra Dęta Prószków, Orkiestra Blaskapelle Świbie, Orkiestra Dęta z Kaniowa, Orkiestra Dęta Wisznia Mała oraz Orkiestra Dęta Tarnowskie Góry.

„Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”. Te niezwykłe, prężnie działające zespoły od wielu lat uświetniały swoimi występami narodowe uroczystości oraz świeckie i katolickie wydarzenia.

Fenomen orkiestr tego typu, polega przede wszystkim na pomyśle wspólnego muzykowania. Niejednokrotnie w formacji grywały całe rodziny. W wielu przypadkach ojcowie przekazują orkiestrowe sprawy swoim synom. Pokolenia wybitnych kapelmistrzów kształtują ten ruch artystyczny. W całym ruchu orkiestrowym najbardziej cieszy fakt powstawania nowych orkiestr w sytuacji dla kultury Parada Orkiestr Dętych w Prószkowie. Nikt nie potrafi się im oprzeć… [wideo i zdjęcia]najtrudniejszej. Na początku lat 90. w momencie rewolucji transformacyjnej, kultura została zepchnięta na ostatnie miejsce. Wydawało się, że amatorski ruch artystyczny umrze śmiercią naturalną.

Szczęśliwie instynkt samoobrony, jaki noszą w sobie orkiestry dęte, na to nie pozwolił. Wprost przeciwnie. W małych ojczyznach (bez względu na to, czy jest to miasto, czy wieś) wzrosła liczba orkiestr dętych. Orkiestry dęte to nie tylko estetyka święta i fenomen muzyczny. Za odświętną obecnością orkiestr dętych w naszej rzeczywistości kryła się konsekwentna praca u podstaw, upór, pasja, organizacja, relacje międzyludzkie, polityka i wreszcie, a może przede wszystkim wartości, które spajały tę wielopoziomową konstrukcję.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „ Kaprys” Źlinice
“Kaprys” to zespół muzyczny zrzeszający młodych ludzi w wieku od 10 do 20 lat. Od początku organizatorem i inicjatorem na rzecz utworzenia zespołu jest Alojzy Olsok. Dążył on do tego, aby dzieci i młodzież miały możliwość gry na instrumentach dętych. To dzięki jego osobistemu zaangażowaniu udało się pozyskać instrumenty niezbędne do funkcjonowania zespołu i dalszego kształtowania młodzieży. Od tej chwili pozostało już tylko jedno – rozpoczęcie we wrześniu 2007r. działalności grupy pod nazwą “Kaprys”.
Młody wiek członków zespołu miał mieć wpływ na indywidualny, pełen energii i zaangażowania, sposób tworzenia muzyki. Właśnie w nawiązaniu do tej młodzieżowej energii, zespół nazwano “Kaprys”. Tak jak w terminologii muzycznej nazywa się popisowy utwór muzyczny. Charakterystyczna “popisowa” nazwa miała także stanowić wizytówkę jednego z najbardziej liczebnych zespołów muzycznych Opolszczyzny niosącego ze sobą artystyczny potencjał Gminy Prószków.

W ciągu pierwszego roku funkcjonowania Młodzieżowa Orkiestra Dęta “Kaprys” liczyła już czterdziestu członków i dała kilkanaście koncertów w ramach różnych imprez. Od początku istnienia zespołu dyrygentem i nauczycielem jest Klaudiusz Lisoń. Podstawą sukcesu orkiestry jest zorganizowana grupa rodziców oraz ludzi i organizacji wspierających to przedsięwzięcie. Wszystkie osoby tworzą swoisty fanklub zespołu, wspierający go organizacyjnie i finansowo. Wymienić trzeba tutaj również DFK Źlinice. Ta komfortowa sytuacja sprawiła, że dzieci i młodzież z terenu Gminy Prószków, mogą się rozwijać artystycznie oraz poszerzać swoje horyzonty. Ważne, że przy okazji umilają codzienne życie tym, którzy staną na drodze ich scenicznych prezentacji. A ich istnienie to nie tylko kaprys…

Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Siewierz

Powstała w 2016 r. To jeden z najmłodszych zespołów uczestniczących w paradzie. Instruktorem muzycznym jest Grzegorz Zawodniak.

Orkiestra Oder Blass Band Gmina Krapkowice

Orkiestra liczy czternaście osób. Działa przy Krapkowickim Domu Kultury

Orkiestra Dęta Łowkowice

Powstała w 1926r. W chwili obecnej zespół liczy około 40 muzyków. Kapelmistrzem Orkiestry jest  Wiktor Poloczek. W repertuarze orkiestry znajdują się zarówno utwory klasyczne jak i utwory muzyki współczesnej. Orkiestra koncertuje w kraju i za granicą. Od szeregu lat bierze udział w Przeglądach Regionalnych Orkiestr OSP zajmując tam czołowe miejsca. Występom orkiestry często towarzyszy  grupa mażoretek, która prezentacjom muzycznym dodaje atrakcyjności i splendoru.

Orkiestra Dęta z Kaniowa

Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniowie powstała 4 maja 1998 roku.

Początkowo liczyła piętnastu muzyków, a próby odbywały się na sali Domu Strażaka O.S.P. Kaniów, później w budynku szkoły podstawowej w Kaniowie w pomieszczeniu dawnej siłowni, następnie w sutenerach kaniowskiego sklepu, by ostatecznie przenieść się do lokalu w budynku gromadzkim w Kaniowie (salę w której odbywają się ćwiczenia pomagali remontować sami muzycy).

Od momentu założenie przez orkiestrę przewinęło się 88 muzyków. Obecnie jest jedną z około 700 polskich orkiestr dętych działających przy O.S.P. i liczy 47 członków, a opiekę nad całokształtem orkiestry sprawuje pani kapelmistrz Urszula Szkucik-Jagiełka (funkcję tę pełni nieprzerwanie od roku 2000), oraz pan Stanisław Hamerlak który od samego początku istnienia orkiestry sprawuje funkcję prezesa.

Przez okres działalności orkiestra dęta uświetniła swym udziałem wiele imprez strażackich, kościelnych, sportowych rekreacyjnych. W samym roku 2001 zagrała na 40 imprezach, co średnio daje niemal 1 koncert tygodniowo, przez cały rok. Orkiestra Dęta Kaniów przyjmuje kandydatów w różnym wieku, chcących grać w muzykalnych szeregach.

Orkiestra Dęta Tarnowskie Góry

Zespół zaczynał działalność już ponad 20 lat temu jako Orkiestra Dęta OSP „Pniowiec”. Z czasem do składu dołączali muzycy z okolicznych dzielnic, w wyniku czego w 2008 roku grupa, prowadzona przez Marka Misia, oficjalnie stała się Tarnogórską Orkiestrą Dętą. Działa przy Tarnogórskim Centrum Kultury. Tworzą ją w większości mieszkańcy Tarnowskich Gór oraz okolicznych miejscowości tj.: Żyglin, Koty, Nowa Wieś, Nakło Śl., Zbrosławice, Wilkowice. Orkiestra liczy 55 osób, w tym 9 pań. Przedział wiekowy jest bardzo duży, są w niej zarówno 60-latkowie, jak i kilkunastolatkowie.

 

Bialska Orkiestra Dęta

Istnieje od kwietnia 1991 roku, jako typowy zespół amatorski. Repertuar orkiestry obejmuje utwory polskie i zagraniczne charakterystyczne dla typowych orkiestr dętych, ale również fragmenty musicali oraz muzyki filmowej i poważnej. Występuje głównie w swoim środowisku uświetniając różnego rodzaju imprezy na terenie Opolszczyzny, ale ma na swoim koncie również występy w Czechach i Niemczech. Orkiestra może Parada Orkiestr Dętych w Prószkowie. Nikt nie potrafi się im oprzeć… [wideo i zdjęcia]pochwalić się licznymi udziałami w Przeglądach i Festiwalach, do ważniejszych osiągnięć orkiestry może zaliczyć wysokie miejsca zajmowane na regionalnych przeglądach orkiestr, między innymi w Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej organizowanym w Leśnicy, w którym to orkiestra brała udział 9 razy i pięć razy stawała na najwyższym stopniu podium, dwa razy była druga, raz trzecia, a tylko raz nie stanęła na podium i zdobyła miejsce czwarte. Jednym z ważniejszych osiągnięć orkiestry był udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Rybniku, gdzie orkiestra w 2006 r. zdobyła nagrodę za najlepsze wykonanie utworu solowego oraz Brązowe Pasmo. Wielkim wydarzeniem dla Stowarzyszenia Bialska Orkiestra Dęta było Parada Orkiestr Dętych w Prószkowie. Nikt nie potrafi się im oprzeć… [wideo i zdjęcia]zorganizowanie oprawy muzycznej uroczystości beatyfikacyjnych siostry Marii Luizy Merkert w Nysie (rok 2007). Na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Rybniku w 2012 r. w którym uczestniczyły orkiestry dęte z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy, orkiestra odniosła kolejny sukces jakim było zdobycie „Srebrnego Pasma”. W 2013 roku orkiestra Reprezentowała Województwo Opolskie na Dniach Nadreni – Palatynatu w Moguncji.

Bialska Orkiestra Dęta poprzez realizację projektów z innymi orkiestrami ma na swoim koncie występy z artystami znanymi z polskiej sceny muzycznej między innymi : Jarosławem Wasikiem, Rudim Schubertem czy Zbigniewem Wodeckim. Orkiestra utrzymuje ciągły kontakt z większością orkiestr z opolszczyzny, jak również współpracuje z Miejską Orkiestrą Dętą Rybnik oraz z orkiestrami miejską i młodzieżową Marienheide oraz Musikverein Eintracht Darmsheim eV z siedzibą w Sindelfingen – Niemcy, Dechovy Orchestr Mladych ZUS Jesenik, Dechovy Orchestr ZUS Zabreh.

Od początku orkiestrę prowadził Paweł Glombica, w 2002 roku jego rolę przejął Andrzej Weinkopf. Od 2004 roku z orkiestrą współpracuje zespół mażoretek , który początkowo był prowadzony przez choreograf Aleksandrę Knop, od 2008 roku przez Jolantę Świdzińska a aktualnie przez Karolinę Dreszer.

Orkiestra Dęta Wisznia Mała

Powstała w 2015 roku  z inicjatywy muzyków Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu  oraz władz lokalnych. W chwili obecnej w skład orkiestry wchodzi  60 osób.  Celem zespołu jest kształcenie muzyczne od podstaw wszystkich chętnych mieszkańców gminy niezależnie od wieku. Dzięki temu w skład orkiestry wchodzą nie tylko dzieci w wieku szkolnym, ale także osoby dorosłe które chcą zrealizować swoje marzenia o grze na instrumencie dętym.

Orkiestra wciąż poszerza swoje szeregi i zaprasza wszystkich chętnych do nauki gry na instrumentach dętych i perkusyjnych oraz do wspólnego muzykowania  w wieku od 7 lat.

Orkiestra Blaskapelle Świbie

Blaskapelle Świbie jest grupą osób grających z pasji na instrumentach dętych chcących się dobrze bawić muzyką i wciąż rozwijać . To zespół inny niż wszystkie, który tworzy trzynastu młodych muzyków pochodzących z miejscowości Świbie w gminie Wielowieś.

Z40-osobowej orkiestry parafialnej  wyłonił się drugi, mniejszy skład. Ćwicząy raz lub dwa razy w tygodniu. Kochają to co robią i dlatego chcąc się rozwijać, zakupili własne mikrofony, stroje, sprzęt i udało im się zrobić coś nowego.

Wzorowali się na czeskim wirtuozie Vlado Kumpanie, który jest dla nich absolutnie najlepszym muzykiem na świecie. Żeby urozmaicić repertuar wymieniają się doświadczeniami i nutami z zaprzyjaźnioną orkiestrą z Czech. Po kilku wyjazdach za granicę wymarzyli sobie stroje takie, jakie mają inne orkiestry. Dążyli też do tego, żeby wyglądać tak dobrze jak oni.

Wszyscy są samoukami, a największą nagrodą jest dla nich zadowolona publiczność. Cieszą się, że mają coraz więcej koncertów. Udało im się także nagrać  pierwszą płytę. Płyta powstała dzięki wspólnemu zaangażowaniu muzyków oraz  lokalnej społeczności. Bo wsparcie jakie mają ze strony gminy i parafii jest dla nich nieocenione.

Gminna Orkiestra Dęta Prószków

Powstała w roku 1963. Inicjatorem i założycielem był ówczesny proboszcz parafii pw. św. Jerzego ks. Jan Surdziel, a pierwszym dyrygentem i zarówno nauczycielem był pan Emil Wiśniewski. Pierwsze kroki orkiestry były bardzo trudne. Młodzi chłopcy, którzy chcieli grać w zespole byli amatorami i uczyli się od podstaw. Czyli czytanie nut, nauka gry.W tamtym czasie w zespole grało siedem osób. Instrumenty zostały w większości zakupione przez ks. Jana Surdziela.Z biegiem lat przybywało chętnych do gry w orkiestrze. Orkiestra była zespołem typowo kościelnym, grała na wszystkich uroczystościach kościelnych takich jak: pasterka, Wielkanoc, Boże Ciało. Po śmierci pana Wiśniewskiego prowadzenie orkiestry przejął  Józef Twardon. W latach siedemdziesiątych nastąpił kryzys a to za sprawą masowych wyjazdów do Niemiec. Jednak już wkrótce zaczęto reaktywować skład. Nowym instruktorem został Paweł Batke, ale w niedługim czasie również i on wyjechał na zachód. Kolejnymi dyrygentami którzy prowadzili orkiestrę byli: Florian Barth, Zygmunt Kindel. Próby orkiestry odbywały się przez te wszystkie lata w salce katechetycznej. Za czasów  Artura Szymańca, który objął prowadzenie orkiestry, a dzięki ówczesnemu wójtowi  Bernardowi Lelkowi orkiestra przenosi się do Gminnego Ośrodka Kultury i od tego czasu zostaje Gminną Orkiestrą Dętą. Repertuar kościelny zostaje wzbogacony o muzykę świecką, orkiestra gra nie tylko na uroczystościach kościelnych, ale coraz częściej uświetnia swoimi występami dożynki, festyny bierze udział w przeglądach. Od roku 1991 dyrygentem jest Andrzej Bojarski. Za jego sprawą repertuar się powiększa, a tym samym zwiększa się liczba występów. Gminna Orkiestra Dęta rocznie występuje około 50 razy. Prowadzony jest systematycznie nabór nowych członków, którzy pod okiem fachowców uczą się gry na instrumentach dętych. Orkiestra nie występuje tylko na terenie naszej gminy, ale na terenie całego województwa jak również miala już swoje koncerty w mieście partnerskim Hünfeld w Niemczech. Przez orkiestrę przewinęło się około 110 członków. Dzisiaj liczy około 35 osób.

Orkiestra Dęta w Pokrzywnicy

W tym roku orkiestra obchodziła swoje stulecie, liczy obecnie ok. 35 członków członków w wieku od 6 do 44 lat. Skupia w swoich szeregach chętnych muzyków zamieszkałych nie tylko w Pokrzywnicy ale również w miejscowościach ościennych. Orkiestra uświetnia oprawą muzyczną uroczystości kościelne oraz imprezy okolicznościowe, w obrębie gminy oraz powiatu, koncertuje w kraju jak i za granica, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 2010 roku zespół otrzymał tytuł „Zasłużony dla gminy Reńska Wieś”. Od 2014 roku dyrygentem orkiestry jest Andrzej Weinkopf.

PUBLICZNOŚĆ

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.