W samo południe, w najbliższą środę, Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do swojego oddziału w Górze św. Anny na otwarcie nowej wystawy i prezentację zakończonego remontu muzeum – informuje Michał Grocholski z działu promocji MŚO.

Nowa wystawa w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny pt. Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922” Wystawa opowiada historię Górnego Śląska w latach 1918–1922, tj. od zakończenia pierwszej wojny światowej aż do objęcia przez Polskę i Niemcy przyznanych im decyzją Rady Ligi Narodów części regionu. Jednocześnie porusza kwestię upamiętniania tychże wydarzeń w kolejnych dziesięcioleciach. Akcentując szczególnie formy niemieckiej, a następnie polskiej pamięci uwidaczniające się w Górze św. Anny – miejscowości, która dla obu stron stała się symbolem zmagań o region.

Ekspozycja w przeważającej ilości opiera się na zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego. Uzupełniają ją materiały znajdujące się w zasobach Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Na całość składają się dokumenty osobiste powstańców i działaczy plebiscytowych, meldunki i rozkazy z okresu walk trzeciego powstania śląskiego, polskie i niemieckie materiały propagandowe, fotografie, odznaczenia przyznawane za udział w powstaniach śląskich, sztandary, a także przykładowe egzemplarze broni używanej przez powstańców.

Uroczyste otwarcie wystawy, które zaplanowano w najbliższą środę o godzinie 12:00 będzie także okazją do zobaczenia muzeum po remoncie, który przez ostatnie kilka miesięcy miał tam miejsce. Prace budowlane obejmowały nową elewację i termomodernizację budynków, wymianę oświetlenia i modernizację ogrzewania i wentylacji.

 

Fot. Michał Grocholski

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.