Pomnik Władysława Opolczyka, czyli Władysława II Opolskiego, władcy opolskiego, budowniczego Zamku Górnego i fundatora klasztoru na Jasnej Górze powstaje w pracowni Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera w Toruniu. Prace potrwają jeszcze kilka miesięcy, a książę „zawita” do Opola na wiosnę.

Zdjęcia powstającego pomnika w toruńskiej pracowni. Na zdjęciu pozuje autor – Maciej Jagodziński – Jagenmeer / fot. UM Opola

Komisja konkursowa w lutym ogłaszając zwycięzcę konkursu na wykonanie rzeźby argumentowała swój wybór słowami: za „historyzującą, o wysokich walorach artystycznych figurę realizującą potrzebę upamiętnienia”.

Władysław II Opolski w formie pomnika z brązu, wysokiego na 2,5 metra, przy Zamku Górnym w Opolu ma się pojawić za około dwa lata.

Jego wykonawca, toruński artysta, Maciej Jagodziński–Jagenmeer jest w trakcie prac nad monumentalną rzeźbą.

– Postać jest gotowa – to na ten moment wysoki na około 2,5 m model pacy. Docelowo Władysław II Opolski odlany zostanie z brązu i stanie w Opolu przy swojej siedzibie – Zamku Górnym, którego był budowniczym i w którym mieszkał do śmierci w 1401 roku. Warto też pamiętać, że Władysław II Opolski został pochowany w opolskim kościele franciszkanów, niestety nie zachował się jego nagrobek – przypomina Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka ratusza w Opolu, który zorganizował otwarty konkurs dla twórców z całej Polski.

Prace nad pomnikiem potrwają jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Całość kosztować ma ok. 350 tys. zł.

– Jest szansa, że „książę wróci” do Opola już wiosną przyszłego roku – informuje pani rzecznik. – Dzięki temu w stolicy województwa upamiętnionych zostanie trzech najwybitniejszych Piastów opolskich. Kazimierza I Opolskiego podziwiać możemy w rynku, Władysław II Opolski stanie przy swojej dawnej siedzibie, zaś Jan II Dobry znajduje się przed gmachem Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej.

Dodajmy, że Władysław Opolczyk w historii zapisał się także jako fundator klasztoru Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika w Częstochowie, znanym dziś jako zakon paulinów. To także „Opolczyk” w 1384 r sprowadził na Jasną Górę z ruskiego Bełza cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

ZOBACZ: Pomnik Władysława Opolczyka stanie przy Zamku Górnym. Wygrał projekt z Torunia

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.