Może nie każdy i nie w każdej sprawie, ale jednak. Od stycznia w gminie Popielów, Dobrzeń Wielki i Łubniany otwarto punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.
Komu należy się taka pomoc?
Osobom, które nie ukończyły 26. roku życia, seniorom w wieku powyżej 65. lat, posiadaczom Karty Dużej Rodziny, kobietom ciężarnym, podopiecznym Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, kombatantom, weteranom oraz osobom, które w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej czy awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty. Grono potencjalnych klientów jest więc całkiem spore.
W każdej z gmin raz w tygodniu przez kilka godzin będzie dyżurował adwokat, radca prawny lub absolwent wyższych studiów prawniczych.
Na jaką poradę prawną można liczyć?
– Do każdego klienta podchodzę indywidualnie – mówi adwokat Marcin Smyczek, urzędujący w popielowskim Domu Kultury.
– Nikt nie zostanie odesłany bez odpowiedzi lub chociaż podpowiedzi, gdzie ma zasięgnąć informacji. Pytać można prawie o wszystko, za wyjątkiem kwestii podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie mogę także udzielać informacji z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz informacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest temat rozpoczęcia działalności. W tej dziedzinie mam prawo udzielić pytającemu wszelkich niezbędnych wiadomości potrzebnych do założenia firmy. Udzielane porady mogą dotyczyć spraw karnych, spadkowych, majątkowych. Mogę doradzić osobom dotkniętym przemocą, uwikłanych w trudne rodzinne sytuacje, doradzić w sprawach rozwodowych. Oczywiście moja rola ma charakter doradczy, mogę wyjaśnić sytuację prawną i poinformować, co dana osoba powinna zrobić i w jakiej kolejności. Doradzić, gdzie powinna się udać, jakie pisma i gdzie złożyć, ale oczywiście nie będę prowadzić sprawy. Moja pomoc ma jedynie charakter doradczy, choć to nierzadko wystarcza do rozwiązania pewnych problemów. Czasami zdarza się, że nieświadomie podpisujemy dokumenty, nie czytając kilkudziesięciostronicowych umów zapisanych drobnym maczkiem, dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Nie wiedzą, że są sposoby, żeby z takiej umowy się wycofać. Ludzie mają do czynienia z różnymi problemami, czasem wydaje się im, że są one nierozwiązywalne, ale punkty nieodpłatnej pomocy prawnej są właśnie po to, aby każdy miał szansę bez ponoszenia kosztów, rozwiązać swój problem. Jeśli będzie taka potrzeba, pomogę napisać wniosek lub skonstruować pismo do odpowiedniej instytucji. Po to tu jestem, aby służyć swoją wiedzą innym i pomagać zobaczyć wyjście z kryzysowej sytuacji. To taka mała misja do spełnienia. Zachęcam mieszkańców gminy Popielów i Dobrzenia Wielkiego do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Bardzo ważne jest, żeby osoba, chcąca skorzystać z pomocy prawnej, zabrała ze sobą wszelkie istotne dokumenty. Na pewno konieczny będzie dowód tożsamości, legitymacja weterana bądź kombatanta czy też decyzja o przyznaniu świadczenia z GOPS-u. Poza tym, pożądane będą wszelkie dokumenty i pisma dotyczące spraw problemowych, o których dana osoba będzie chciała porozmawiać. Każdy dokument sprawi, że moje porady i odpowiedzi będą konkretne i szczegółowe – opowiada Marcin Smyczek.
Dyżury
Popielów – SCTKiR, poniedziałek od godziny 10:00 do godziny 14:00.
Dobrzeń Wielki – budynek Urzędu Gminy, wtorek od godziny 9:00 do godziny 13:00 i piątek w tych samych godzinach.
Łubniany – Urząd Gminy, pok. nr 7, od godziny 11:00 do godziny 15:00.
Wszystkich uprawnionych do nieodpłatnej pomocy prawnej zachęcamy do odwiedzin w wyznaczonych punktach porad prawnych.