Z okazji obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej w piątek 28 czerwca w Dobrzeniu Wielkim odbył się rajd rowerowy. Ponad 100 uczestników pokonało 20 km, przejeżdżając przez Chróścice, Kup i Opole-Brzezie.

Uczestnicy rajdu zebrali się o godz. 16:00 w parku obok fontanki w Dobrzeniu Wielkim. Przyjechali rowerzyści młodsi i starsi, przyjechały też dzieci i całe rodziny, aby miło i aktywnie spędzić czas. Wszyscy mieli do pokonania 20 km, czyli dokładnie tyle, ile lat Polska znajduje się w Unii Europejskiej.

– W 2004 roku Polska weszła do UE i w tym samym czasie w Dobrzeniu Wielkim powstał Klub Turystyki Rowerowej. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować takie wydarzenie. Pozyskaliśmy fundusze i jedziemy na rajd, cały czas ścieżkami rowerowymi, przez co nikomu nie przeszkadzamy – zaznaczał Ryszard Smorczewski, prezes Klubu Turystyki Rowerowej GOK Dobrzeń Wielki. – Niektórzy ruszają spod fontanki, a inni przyjadą później na „Balaton” na zakończenie imprezy. Tam będzie m.in. mowa o 20-leciu Polski w UE i naszym klubie rowerowym, który też ma już 20 lat.

Rowerzyści wystartowali z Dobrzenia Wielkiego, jadąc do Chróścic, Kup, Opola-Brzezia i ponownie wracając do Dobrzenia. Tam na kąpielisku „Balaton” o godz. 18:00 oficjalne zwieńczono rajd. Odbyło się przemówienie na temat 20-lecia Polski w UE, które tematycznie połączyło się z świętowaniem 20. lat istnienia klubu Turystki Rowerowej GOK Dobrzeń Wielki. Nie zabrakło także poczęstunku dla rowerzystów i wszystkich przybyłych.

– Taki rajd to miłe spędzenie czasu z rodziną – mówiła uczestniczka. – Towarzyszy temu również pasja do jeżdżenia na rowerze. Trzeba prowadzić więcej zdrowego trybu życia.

– Nie opuszczam żadnego rajdu, zawsze w każdym staram się uczestniczyć, o ile zdrowie pozwala. Już jak byłem młody, jeździłem w różne miejsce, pokonując sporo kilometrów – mówił Bernard Lazik, członek dobrzeńskiego Klubu Turystyki Rowerowej. – A dzisiaj jest tutaj bardzo fajna atmosfera i dużo osób z naszego klubu.

Wydarzenie współfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego, pod patronatem marszałka województwa opolskiego.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.