Tradycja, lokalna kultura i wspaniała zabawa. Tak wyglądał II Opolski Etnofestiwal na Zamku w Niemodlinie, który przyciągnął gości z całego województwa i okolic.  W niedzielę (15 sierpnia) na odwiedzających czekały ciekawe warsztaty, degustacje kulinarne, przejażdżki dorożką i wiele innych. 

Etnofestiwal oficjalnie rozpoczął się o godz. 10:00, gdyż to właśnie wtedy nastąpiło otwarcie bram zamkowych. W gościnnych progach niemodlińskiego zamku można było korzystać w wielu różnorodnych atrakcji, które nie tylko zapewniały rozrywkę, lecz także służyły upamiętnianiu lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego. Przygotowano m.in.: warsztaty florystyczne, zielarskie i rękodzielnicze, układanie dywanu kwietnego, jarmark rękodzieła i rzemiosła, malowania fliz, robienia motanek, czerpania papieru, haftu borowiackiego i tucholskiego.

Ponadto wystawa linorytów Barbary Sidor, atrakcje dla dzieci, pokazy filmowe i wiele innych. Nie zabrakło przy tym prezentacji lokalnych tradycji, warsztatów kulinarnych  – „Przygotowanie zupy rybnej i degustacja potraw m.in. karpia niemodlińskiego”, warsztatów plecionkarskich czy koncertu zespołu Kiev Office.

Na Zamku Książęcym w Niemodlinie odbył się także podwójny jubileusz 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Bardzo ważnym punktem festiwalu było również otwarcie Europejskiego Parku Rzeźby A&A wraz z prezentacją rzeźb powstałych w ramach I Międzynarodowego Pleneru Niemodlin 2023.

@opowiecie.info II Opolski Etnofestiwal na zamku w Niemodlinie przyciągnął gości z całego województwa. 15 sierpnia czekały ciekawe warsztaty, degustacje kulinarne, występy artystyczne i wiele innych. #niemodlin #festiwal #etnofestival #kultura #sztuka #dziedzictwokulturowe #tradycja ♬ Happy Mood – AShamaluevMusic

– Dzisiaj obchodzimy inaugurację Europejskiego Parku Rzeźby A&A na Zamku w Niemodlinie. Park powstał w 2011 r. i jest to wyjątkowa, jak na skalę Polski, inicjatywa. W naszym kraju parków rzeźby jest tak naprawdę kilka,  gdzie na świecie są to bardzo popularne inicjatywy. Jedna z rzeźb przedstawia rycerza i symbolizuje tajemniczą postać, która albo mogła zamieszkiwać zamek, albo być księciem czy rycerzem na tym zamku – mówiła Dorota Tomaszewska, dyrektorka Europejskiego Parku Rzeźby A&A na Zamku w Niemodlinie.

Etnofestiwalowi towarzyszyły także inne wydarzenia: msza św. odpustowa w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Niemodlinie oraz koncert organowy. Dodatkowo kilka dni wcześniej była możliwość zwiedzania zamku, obejrzenia pokazu filmowego, odbycia historycznego spaceru z przewodnikiem po niemodlińskim rynku oraz uczestniczenia w plenerowym kinie pod gwiazdami.

– Przy naszym stoisku znajdują się suche bukiety, wianki, kompozycje kwiatowe i rośliny w pęczkach. Wszystko jest uprawiane przez nas, układane na na farmie kwiatowej. Kwiaty to moja pasja i sposób na życie, a na festiwalu jesteśmy już drugi raz – mówiła Katarzyna Manasterska, prowadząca farmę kwiatową Chazie Bazie.

Cała impreza zwieńczona została zatańczonym wspólnie polonezem, czyli najstarszym tańcem narodowym, który być może w grudniu 2023 r. zostanie wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Wcześniej, o godz. 15.00, odbył się zaś lot tysiąca gołębi pocztowych zorganizowanym przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.

Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Pomorskiego. Partnerzy to gmina Niemodlin i Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych.

Portal i miesięcznik Opowiecie.info objął to wydarzenie patronatem medialnym.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.