W 2020 roku opolskie urzędy pracy mają do wykorzystania w ramach KFS 4 879 tys. złotych. Tym razem środki te będą mogły zostać przeznaczone miedzy innymi na wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób po 45 roku życia, osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem czy na rozwój kompetencji pracowników w związku z rozwojem w firmach nowych technologii.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to instrument rynku pracy wprowadzony w 2014 roku. Głównym celem KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby, których kompetencje i umiejętności są niedostosowane do szybko zmieniającego się rynku pracy oraz dynamicznej gospodarki.

KFS adresowany jest zarówno do pracowników jak i pracodawców, którzy chcieliby skorzystać z różnych form kształcenia ustawicznego. O dofinansowanie kosztów mogą wystąpić wszystkie podmioty definiowane jako pracodawcy, tj. każda jednostka organizacyjna a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Środkami KFS dysponują powiatowe urzędy pracy i to właśnie do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę firmy lub miejsce wykonywania działalności powinien zgłosić się pracodawca chcący otrzymać dofinansowanie. Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej zgodnie z terminami naboru określonymi przez PUP.

Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Całość dofinansowania nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Środki KFS pracodawca może przeznaczyć na:
• doprecyzowanie potrzeb szkoleniowych, które można będzie zaspokoić dzięki środkom KFS;
• kursy i studia podyplomowe oraz egzaminy w których wezmą udział pracownicy z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
• badania lekarskie i psychologiczne, jeśli okażą się niezbędne;
• ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z udziałem w kształceniu ustawicznym.
Warunkiem jest spełnienie co najmniej jednego priorytetu określonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na 2020 rok.

Więcej informacji na stronie: https://wupopole.praca.gov.pl/kfs/

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie