E-dowód ma już ponad milion Polaków. W każdej chwili i Ty możesz zawnioskować o nowy dokument.

Czym jest e-dowód?

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną (wbudowany, niewidoczny chip). Zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu jest numer CAN. Zapisany również w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też go przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez inne osoby. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku. Poza dotychczasowymi funkcjami zwykłego dowodu, nowy dokument można używać do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami np. e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty), elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).

Jak zdobyć e-dowód?

Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę „Uzyskaj dowód osobisty”.

Krok 1: Kliknij przycisk „Złóż wniosek”.

Krok 2: Zaloguj się Profilem Zaufanym (Załóż Profil Zaufany).

Krok 3: Wybierz powód ubiegania się o dowód (np. wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej).

Krok 4: Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.

Krok 5: Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (to zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw — z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony. Ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona).

Krok 6: Dołącz zdjęcie.

Krok 7: Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne — znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).

Krok 8: Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że we wniosku wpisałeś poprawny adres e-mail. To ważne – na ten adres otrzymasz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód (patrz – krok 4).

Krok 9: Sprawdź i podpisz wniosek Profilem Zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku. Jeśli już będziesz odbierał nowy dokument urzędnik poprosi Cię o ustalenie dwóch numerów PIN.

– Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wyjaśniając czterocyfrowy PIN1 do profilu osobistego będzie potrzebny, by potwierdzić naszą tożsamość w systemie teleinformatycznym, czyli np. logując się do e-usług. Natomiast sześciocyfrowy PIN2 do podpisu osobistego to kod do złożenia podpisu osobistego (równoznacznego z podpisem odręcznym), zostanie aktywowany w przypadku, gdy podczas składania wniosku o dowód zaznaczyłeś opcję, że chcesz posiadać certyfikat podpisu osobistego.

Statystyki

Nowe dokumenty ma już ponad 83% wnioskujących, a dokładnie 1 125 200 Polaków.

Pierwsze miejsce – Mazowsze (166.900 mieszkańców ma już swój e-dowód). Drugie – Śląsk, gdzie już ponad 135 tysięcy osób legitymuje się dokumentem z warstwą elektroniczną. Trzecie – Małopolska (108.500 odebranych e-dowodów).

– W tej kategorii wygrywa Mazowsze. Od 4 marca do 1 sierpnia ponad 215 tysięcy osób zawnioskowało tu o e-dowód. Kolejne miejsce zajmują – Śląsk z ponad 180 tysiącami wniosków i Małopolska, gdzie ponad 145 tysięcy osób wystąpiło o nowy dokument – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ponadto, wnioski o e-dowód złożyło też ponad 134 tysiące mieszkańców Wielkopolski i niemal 126 tysięcy Dolnoślązaków.

– W sumie, od 4 marca do początku sierpnia, ponad półtora miliona Polaków złożyło wnioski o nowy dokument tożsamości. Wielu z nich zdążyło już go nawet odebrać – mówi minister Marek Zagórski.

gov.pl

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie