Podsumowano siedem inicjatyw zorganizowanych w ramach programu „Ładne Kwiatki – Ale Kultura”. Centrum ponownie stanęło na wysokości zadania.
Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie nie krył zadowolenia z pozytywnego sfinalizowania przedsięwzięcia. Koordynator Adam Radosz zwrócił uwagę na aktywność społeczności lokalnej i jej kreatywne pomysły.
W ramach prezentacji poszczególnych działań Piotr Szafrański zapraszał na scenę poszczególne osoby i rozmawiał z nimi na temat zakończonych inicjatyw.
Powrót do przeszłości: historia – rzecz święta
Rozpoczęto od przedstawienia warsztatów wprowadzających w tajniki fotografii oraz warsztatów konserwacji starych figur. Odnowiono wówczas ponad 120-letnią figurę maryjną i wydano ulotki „Siołkowice wczoraj i dziś”.
Spotkanie z tańcem towarzyskim i scenka teatralna
Drugim przedsięwzięciem były dwutygodniowe zajęcia dla grupy dzieci z Kurzni. Poznały podstawy tańca towarzyskiego. Na lekcjach teatralnych przygotowały krótki spektakl. Wykonały pracę plastyczną – kreatywną suknię balową.
Dziewczęta zaprezentowały również jeden ze swoich tańców – polkę.
Lekcja żywej historii
Mieszkańcy Kaniowa poznali bliżej kulturę rycerską. Odbyły się warsztaty rycerskie, zdobienia ceramiki i lepienia w glinie. Kaniowianie nieustannie poszukują historycznych odniesień swojej wsi w tutejszej kulturze.
Nocleg w Domu Kultury i rodzinne warsztaty taneczne
Ciekawą formą spędzenia czasu wolnego okazało się nocowanie w budynku SCKTiR oraz całodniowe zajęcia taneczne. Grupa EUFORIA oraz rodzice podnieśli swoje umiejętności taneczne i, co najważniejsze, zintegrowali się.
Niezwykła noc z kulturą i przyrodą
Noc w Domu Kultury spędzili również gimnazjaliści. Podczas dwudniowych warsztatów pn. „Ptaki naszej okolicy” poznali gatunki żyjące nad stawami Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Uczestniczyli również w zajęciach z dekorowania ciastek, konstruowania karmników i szycia ptaszków z filcu.
Śpiewanie w Domu Kultury
Osoby lubiące śpiewać mogły wziąć udział w zajęcia gospel prowadzonych przez Annę Marię Mbayo. Chętni nauczyli się prawidłowo intonować dźwięk czy też oddychać przeponą. Zwieńczeniem był koncert w parafialnym kościele.
Spotkanie z filharmonią
Ostatnim przedsięwzięciem był wyjazd grupy seniorów z Gminy Popielów do Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Starsi mieszkańcy wzięli udział w pogadance o filharmonii i w lekcjach muzycznych. Wisienką na torcie był uroczysty koncert pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna.
Popielowska gmina tętniła życiem przez minione miesiące dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Centrum Kultury – Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017. Mieszkańcy wyrazili nadzieję, iż rozpoczęte projekty będą kontynuowane, a ich starania – wspierane przez popielowskich włodarzy.
Ale kultura!
Fot. Marcin Luszczyk