Zapomniałaś/eś dowodu osobistego, a może dokumentów samochodowych? Teraz wszystko możesz mieć w jednym miejscu. Wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel i innych. Sprawdź!

Dzięki aplikacji mObywatel nie musisz wracać do domu po dowód, by odebrać list polecony, a jadąc pociągiem PKP Intercity, nie ryzykujesz kary za brak dokumentu tożsamości. mObywatel przyda się także tam, gdzie musisz udowodnić, że jesteś pełnoletni.

Z aplikacji można skorzystać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane wylegitymowanie się dowodem osobistym lub paszportem.

Przypomnijmy, mObywatel to bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony. Jest niejako naszym cyfrowym portfelem z dokumentami. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do m.in. wszystkich danych z dowodu osobistego (łącznie ze zdjęciem). Ta część aplikacji nosi nazwę mTożsamość. Mogą z niej korzystać zarówno użytkownicy telefonów z systemem Android, jak i iOS.

– Polacy coraz chętniej korzystają z nowych technologii i oczekują, że będą mogli ich używać wszędzie tam, gdzie to możliwe – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów to najlepsza reklama dla każdej firmy. Dlatego zachęcamy hotele, wypożyczalnie sprzętu, siłownie, baseny, ale i kina czy teatry do korzystania z naszej aplikacji i pochwalenia się tym – dodaje szef MC.

Naklejka: „Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel”

Mogą się już na nią natknąć pasażerowie pociągów PKP Intercity. Wkrótce zobaczycie ją we wszystkich placówkach Poczty Polskiej. Minister cyfryzacji Marek Zagórski i prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, zainaugurowali akcję promującą mObywatela w oddziałach największego w Polsce operatora pocztowego. Na początek naklejki trafiły na okienka, w których obsługiwani są klienci Poczty Głównej w Warszawie.

– Rzucamy wyzwanie właścicielom hoteli, sklepów, czy wypożyczalni. Zachęcamy do prześcigania się w tym, kto pierwszy z Was pochwali się swoim klientom, tym,j że honoruje naszą aplikację. W niemal każdym sklepie przy kasie podobne naklejki informują o tym, że możemy zapłacić kartą, a na siłowni – że możemy użyć karty lojalnościowej. Dołączmy do nich informację o możliwości korzystania z mObywatela – powiedział minister Marek Zagórski. – My także weźmiemy udział w tej konkurencji – dodał szef MC.

Z mObywatela korzysta obecnie ponad 340 tysięcy osób. Popularność aplikacji rośnie z dnia na dzień. Jednym z miejsc, gdzie Polacy najchętniej z niej korzystają, jest poczta. Od 23 kwietnia tego roku odbierając przesyłkę poleconą, nie musimy mieć przy sobie dowodu osobistego, wystarczy mObywatel. W ostatnim czasie do grona miejsc, w których można korzystać z aplikacji, dołączyły także pociągi PKP Intercity i Polregio.

Co zrobić, by korzystać z aplikacji?

Jeśli chcesz korzystać z aplikacji w swoim telefonie (w zależności od tego, z jakiego systemu operacyjnego korzysta Twój telefon) ściągnij ją ze sklepu Google Play lub App Store (aplikację sklepu znajdziesz w swoim smartfonie). Do uruchomienia mObywatela będziesz potrzebował profilu zaufanego. To on gwarantuje bezpieczeństwo Twoich danych oraz uniemożliwia dostęp do nich osobom postronnym.

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, załóż go na www.pz.gov.pl

Poza mTożsamością w aplikacji dostępny jest także m.in. mPojazd. Co to takiego?

To odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. W skrócie – wszystkie najważniejsze informacje o Twoim aucie w jednym miejscu.

Kolejne zmiany

Dla młodszych użytkowników smartfonów przygotowano zaś mLegitymację szkolną, czyli legitymację szkolną w telefonie. To pełnoprawny dokument potwierdzający np. uczniowskie zniżki. Studenci wkrótce będą mogli korzystać z mLegitymacji studenckiej.

Wymienione usługi na razie zostały uruchomione dla systemu Android 6.0 wzwyż. Właściciele smartfonów z iOS-em na ich wdrożenie muszą jeszcze poczekać.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie