Radni Powiatu Opolskiego bezzwłocznie zareagowali na prośbę Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego – mówi starosta opolski Henryk Lakwa. -To sprzęt, który bez wątpienia uratuje wiele istnień – komentuje Ireneusz Sołek, dyrektor OCRM.
Powiat Opolski wyasygnował na zakup „LUCASA 3” 61 tysięcy złotych. Jest to przenośne, łatwe w obsłudze urządzenie, przeznaczone do wykonywania zautomatyzowanych, zgodnych z wytycznymi ucisków klatki piersiowej w celu usprawnienia krążenia u pacjentów, u których nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Urządzenie wykonuje co najmniej 100 ucisków na minutę o głębokości 5 cm; a możliwość szybkiego jego zastosowania minimalizuje przerwy w procesie resuscytacji.
– Wyniki badań wskazują, że z powodu zmęczenia ratownika, skuteczność ręcznie wykonywanych ucisków klatki piersiowej może gwałtownie spaść – często po upływie zaledwie jednej minuty- tłumaczy Jarosław Kostyła z-ca Dyrektora ds. Medycznych Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.
LUCAS dostarcza automatyczne uciski w sposób systematyczny i nieprzerwany, co pomaga w utrzymaniu właściwego krążenia podczas transportu pacjenta i jego pobytu w szpitalu- wyjaśnia Kostyła.
LUCAS to lekkie, umieszczone w plecaku urządzenie, które można szybko użyć. Jest proste w obsłudze, bez względu na to, czy pacjent znajduje się na ziemi, na łóżku czy na noszach w ambulansie. LUCAS3 posiada w zestawie akcesoria (plecak z poliwęglanu, podkładkę pod plecy, pas stabilizujący), oraz możliwość bezprzewodowej transmisji danych z RKO.
Fot. melonik