– Mamy w regionie 78 tysięcy „kopciuchów”. To jest problem, z którym musimy się zmierzyć – mówił marszałek Andrzej Buła na konferencji prasowej poprzedzającej sesję. Monitoring stanu ochrony środowiska na Opolszczyźnie i działania proekologiczne oraz plany rozwoju sieci gazowej w województwie były jednym z najistotniejszych tematów poruszanych podczas listopadowej sesji sejmiku.

Zdaniem marszałka zmienia się klimat rozmów, związanych z działaniami na rzecz ochrony powietrza, a to dobry prognostyk dla jego jakości w przyszłości.

Samorząd województwa podejmuje liczne działania  związane z ochroną powietrza. -To nie tylko trzecia w kraju sejmikowa uchwała antysmogowa, ale także m.in. powołanie w województwie koordynatora ds. ochrony powietrza  – którym jest w urzędzie marszałkowskim Katarzyna Oszańca – i podobnych koordynatorów w samorządach niższych szczebli – mówił Andrzej Buła. -To również obszerny projekt, w ramach unijnego programu LIFE, i unijne pieniądze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na wymianę kopciuchów na nowoczesne i ekologiczne  źródła ciepła.

W tej perspektywie unijnej mamy 55 milionów złotych na ten cel. Dotychczas odbyły się dwa nabory na takie projekty, a kolejny zaplanowano na czerwiec przyszłego roku. – Mamy plany, by z dotychczasowych 78 tysięcy starych pieców w regionie wymienić ponad 35 tysięcy, co zmniejszy emisję o 18%. Obserwujemy, że liczba wymienianych kotłów z roku na rok wzrasta – mówił marszałek. Zaznaczał, że tylko w wyniku pierwszego naboru zmodernizowanych zostanie ponad 1100 źródeł ciepła, co rocznie zmniejszy emisję gazów cieplarnianych o 8116 ton równoważnika CO2.

Radni wysłuchali informacji Barbary Barańskiej z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Opolu o sposobie i efektach badań jakości powietrza w naszym regionie. Barańska mówiła m.in. o rozpalających  emocje, zwłaszcza  wśród mieszkańców Kędzierzyna-Koźla badaniach stężenia benzenu. Z pomiarów wynika, że w roku 2018 przekroczenia dopuszczalnych stężeń odnotowano w województwie w odniesieniu do pyłu PM10,  benzopirenu oraz pyłu PM2,5 w rejonie Kędzierzyna-Koźla.

Z kolei  dyrektor Rafał Adamiszyn z Oddziału Zakładu Gazowniczego w Opolu prezentował plany spółki Polskie Sieci Gazownicze, dotyczące rozwoju sieci w naszym regionie. Dziś 47 gmin regionu, czyli 66% powierzchni województwa jest zgazyfikowanych – co stawia nas powyżej średniej krajowej. Kolejne nowe inwestycje, związane z przyłączaniem do sieci kolejnych odbiorców, trwają w wielu gminach województwa opolskiego. Kilkanaście z nich zakończy się jeszcze w tym roku, zakończenie pozostałych zaplanowane jest na lata 2020-2021.

Minutą ciszy radni uczcili pamięć zmarłego, byłego radnego Brunona Kosaka.

Z kolei ślubowanie złożył nowy radny – Ryszard Szram, który objął mandat po wygaśnięciu mandatu radnego Marcina Ociepy, który został posłem RP.  Ryszard Szram będzie pracował w komisjach współpracy z zagranicą i promocji regionu oraz rodziny, zdrowia i spraw społecznych.

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.