Klimat międzywojennej Warszawy zrodził się w dobrzeńskim Zespole Szkół. Podróżowano tam po latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Cieszono się z Polski niepodległej. Ożywiono historię. 

Święto Niepodległości zazwyczaj obchodzone jest z dużą powagą, lecz zapomina się o radosnym obliczu lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Schemat przełamano w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Przypomniano piękną, barwną i różnorodną Polskę.

W klimat minionych lat wprowadzał kurier, który ogłaszał np. że markę polską zastąpiono polskim złotym lub też że zwierzchnią władzę wojskową otrzymał Józef Piłsudski. Wysłuchano rozmowy Skamandrytów, którzy zasiadali przy słynnym stoliku na półpięterku w Cukierni Ziemiańskiej. Swoje postulaty wykrzyczał znany futurysta, Aleksander Wat. Nie zabrakło tańca „Bal na Gnojnej” oraz piosenek dwudziestolecia międzywojennego: „Już nie zapomnisz mnie” oraz „Na pierwszy znak”.

Uczniowie oraz nauczyciele włączyli się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej” i o godz. 11:11 odśpiewali hymn. Radość z odzyskania wolności przez Ojczyznę uczczono symbolicznym biało-czerwonym tortem.

Podczas apelu w szkolne grono przyjęto nowych uczniów. Klasy siódme szkoły podstawowej oraz pierwsze licealne złożyły ślubowanie i stały się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności.

Fot. Marcin Luszczyk, Jan Mataszewski

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie