Dziś i jutro (17 i 18 września) w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa ma miejsce wystawa. W tym roku temat dotyczy pożarnictwa, a dokładniej „Straż pożarna dawniej i dziś”.

Należałoby zacząć od miejsca w którym odbywa się wydarzenie, a jest nim Zakrzów Turawski, wioska położona w gminie Turawa. Jedną z rzeczy charakterystycznych dla tej miejscowości jest zabytkowy kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 26 listopada 1953 roku, został on wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego. Ciekawostką tego miejsca jest to, że znajduje się na wysokości 248 m n.p.m, co czyni to miejsce jednym z najwyższych miejsc na Opolszyźnie.

Sama ulica, która wiedzie przez Zakrzów Turawski jest bardzo wyjątkowa, w zasadzie nie ulica, a domy, które się przy niej znajdują, gdyż są one zbudowane z cegieł z muru pruskiego. Są to domy przesiedleńców, którzy niegdyś mieszkali na terenie Jeziora Turawskiego.

Dlaczego wybrano akurat to miejsce?

Chcemy wraz z księdzem proboszczem nieco podkreślić ten kościółek, gdyż w przyszłości chcielibyśmy zebrać pieniądze na jego remont. Ten kościół jest nieużywany, dlatego właśnie za sprawą takich wystaw chcielibyśmy rozgłosić to miejsce – mówił Andrzej Latusek, prezes fundacji „Silesia”.

Pomysł na zorganizowanie takiego wydarzenia powstał oczywiście w ramach projektu Europejskie Dni Dziedzictwa. Oprócz tego Andrzej Latusek, prezes Fundacji „Silesia” oraz naczelnik OSP Kadłub Turawski zdecydował się na zorganizowanie wystawy akurat w tej tematyce.

Powrót do przeszłości, czyli wystawa pożarnicza w zabytkowym kościele w Zakrzowie Turawskim

Remigiusz Gołębski (drugi od lewej) posiada kopię munduru z 1910, a jego orginał znajduje się na wystawie, podobnie jak Rajmund Hyla (drugi od prawej).

Ponadto o godzinie 15.00 odbył się wykład, który opowiadał o tym jak pożarnictwo rozwijało się na terenie gminy Turawa od 1945 roku.

Straż jest mi bardzo bliska, poza tym mam tutaj prawdziwych znawców historii tj. Remigiusz Gołębski i Rudolf Hyla, którzy właśnie brali udział w przygotowaniu owej wystawy. W ten sposób chcieliśmy pokazać jak ta straż na przestrzeni wieków się rozwijała, jak nasi ojcowie, czy dziadkowie gasili pożary. Mamy tutaj eksponaty z połowy XIX wieku, kolejno wystawa przechodzi w coraz to nowszy osprzęt, aż do współczesności – dodaje Andrzej Latusek.

Wystawa potrwa dwa dni tj. sobota i niedziela (17 i 18 września) w godzinach od 14.00 do 18.00.

Jest to już druga edycja, w zeszłym roku temat dotyczył jedzenia i wojska, dlatego w przyszłym roku z pewnością można spodziewać się kontynuacji.

Organizatorem wystawy jest Fundacja „Silesia”.

Fot. Natalia Kwosek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".