Powstania śląskie są tematem ekspozycji „Śląsk był polski – będzie polski!” przy Archiwum Państwowym w Opolu. Przy tej okazji w urzędzie wojewódzkim odbyła się prezentacja portalu stworzonego przez naszych archiwistów – www.powstancyslascy.pl. Na stronie  zamieszczono bazę 6 217 nazwisk powstańców. 

–  Wiele powodów nas skłoniło do tego by to Opole było centrum dowodzenia tą inicjatywą. W Katowicach imprez jest wiele, więc być nie byłoby to wydarzenie z pierwszego planu – mówi prof. Mirosław Lenart.

– Z drugiej strony są tu bogate materiały źródłowe dotyczące osób posługujących się językiem polskim, ale też dokumentacji związanej z przebywaniem tu wojsk sojuszniczych czy plebiscytu, który odbywał się na tym terenie.

CZYTAJ: Festiwal HumanDOC. Hity polskiego i światowego dokumentu w Opolu [PROGRAM]

Uzupełnieniem wystawy jest portal internetowy przygotowany przez archiwistów z Opola – www.powstancyslascy.pl można zobaczyć m.in. unikatowe zdjęcia uczestników trzech powstań śląskich i wydarzeń z nimi związanymi – z lat 1919, 1920 i 1921.

To m.in. zdjęcia wybrane z zasobu Archiwów Państwowych w Opolu i Katowicach oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Powstania śląskie. W sieci jest już unikatowa baza nazwisk

–  Prezentujemy zarówno fotografie zasobów archiwów, jak i najciekawsze materiały pokazujące, zarówno kontekst historyczny powstań, jak i świętowanie w PRL-u rocznic śląskich –  wylicza Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu. – Najważniejszą częścią tego portalu jest baza internetowa, w której znajduje się 6217 nazwisk powstańców.

CZYTAJ: Kate Ryan: „Dziś w branży muzycznej trzeba pracować ciężej” [ROZMOWA]

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.