Referat ds. integracji społecznej powstanie już wkrótce w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. Na jego czele stanie naczelnik CDO, Dorota Piechowicz-Witoń, która obejmie również funkcję pełnomocnika ds. równouprawnienia. Lada chwila zostanie ogłoszony nabór na dwa etaty. Pracownicy nowego referatu zajmą się kwestiami integracji, tolerancji i równości płci, a także zapewnią wsparcie cudzoziemcom, którzy wybierają Opole na miejsce pracy i życia. 

Uzasadniając decyzję utworzenia nowego referatu w CDO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślał, że zależy mu szerzenia wizerunku miasta otwartego i tolerancyjnego. Przypominał również ranking „Forbesa”, w którym Opole znalazło się wśród 10 miast najbardziej otwartych na ludzi.

– Chcemy kontynuować takie działania miasta, stworzyć możliwość reakcji, kontaktu i organizacji różnych szkoleń związanych z prowadzeniem polityki równouprawnienia – mówił.

– Zależy mi też na tym aby ci, którzy przyjeżdżają do Opola czuli się tu jak u siebie, m.in. osoby zza wschodniej granicy. Pamiętajmy, że mamy też wielu studentów z tak odległych kierunków, jak np. Indie.

Większe wsparcie i integracja dla cudzoziemców

Nowy referat ds. integracji społecznej ma się zająć przede wszystkim wsparciem cudzoziemców, głównie tych przybywających zza wschodniej granicy, informowaniu ich o prawach, obowiązkach czy organizacji bezpłatnych lekcji języka polskiego.

Pracować w nim będą trzy osoby łącznie z naczelnik CDO, która od teraz pełni dodatkową funkcję – pełnomocnika ds. równouprawnienia.

– Chcemy by funkcjonowanie cudzoziemców w Opolu było jak najbardziej efektywne i bezproblemowe. Chodzi o dostęp do pracy, edukacji, służby zdrowia, świadczeń miejskich, wynajmu mieszkań czy legalizacji pobytu i pracy – wylicza Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik CDO i pełnomocnik ds. równouprawnienia.

Urzędnicy podkreślali wagę integracji cudzoziemców z opolanami poprzez promocję wydarzeń oświatowych czy kulturalnych.

– Ważne jest dla nas ukazanie plusów różnorodności. Myślimy też o promocji Opola jako ciekawego miejsca do pracy, pobytu i życia całych rodzin. Stąd chcemy nawiązywać kolejne kontakty międzynarodowe, by miasto było jeszcze bardziej atrakcyjne – tłumaczyła.

– Zadaniem pełnomocnika będzie też przeciwdziałanie formom dyskryminacji, jeśli taki by się zdarzały. Jak dotąd nie mamy takich sygnałów, ale lepiej zapobiegać niż leczyć.

Kto może starać się o pracę w nowym referacie?

– Zapraszamy do zgłoszeń osoby z doświadczeniem, które taką ścieżkę przyjazdu do Opola, nauki od podstaw już mają za sobą i będą bardzo dobrym przykładem dla cudzoziemców, z którymi będą współpracować, którym będą pomagać. Ważna będzie też m.in. znajomością języka ukraińskiego – wylicza pani pełnomocnik.

Natomiast prezydent Wiśniewski podkreślał, że utworzenie nowego organu w urzędzie miasta podyktowało życie. Przypominał, że zgodnie z danymi PUP-u w ubiegłym roku do Opola przyjechało aż 40 tys. osób i liczby te rosną.

– To bardzo duża liczba w stosunku do liczby mieszkańców. Dla cudzoziemców stworzono 12 tysięcy miejsc pracy. Te osoby czasem są u nas przejściowo, czasem ściągają tu całe rodziny – mówił.

– Zależy mi na tym aby przekonali się do nas i wybrali właśnie Opole. Takie działania mają nam pomóc wyróżnić się na tle innych samorządów.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.