W czerwcu na stronie naszego portalu zapraszaliśmy Państwa na udział w wycieczce do Rudawskiego Parku Krajobrazowego:
https://www.grupalokalna.pl/podroze/kolorowe-jeziorka-wycieczka-krajoznawcza
Dziś chcę Wam przybliżyć ten przepiękny, aczkolwiek jeszcze mało znany zakątek Polski.Rudawski
Park Krajobrazowy powstał w 1989 roku. Najwyższym szczytem jest Skalnik na wysokości 945m n.p.m. Na terenie Parku znajduje się magiczne miejsce, zwane „Kolorowe Jeziorka”. Jest to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych Ziemi Kamiennogórskiej. Te Kolorowe Jeziorka powstały w wyrobiskach po dawnych niemieckich kopalniach pirytu, które zaprzestano eksploatować w 1925 roku.
Początki działalności kopalń wiążą się z osobą Christiana Melchiora Prellera, pruskiego kupca. Preller w 1773 roku założył w Szklarskiej Porębie zakład witriolejni, który zajmował się wydobyciem pirytu, a następnie przerabianiu go na kwas siarkowy, który z kolei był wykorzystywany do produkcji prochu strzelniczego. Witrolejnia była jednym z największych zakładów w dawnych Prusach. Nazwa „vitrol” powstała od skrótu pewnej formuły alchemików: "visita interiorem terrae rectificando invenies operae lapidem", która oznacza "zejdź do wnętrza ziemi, destylując znajdziesz kamień filozoficzny”.
Kiedy zabrakło surowca w okolicy, rozpoczęto wydobywanie pirytu w Miedziance i Wieściszowicach. Pierwsza kopalnia Wieściszowicach w powstała w 1785 roku i nazwano ją „Nadzieja” (Hoffnungsgrube). Z powodu wyczerpania się surowca kopalnię zamknięto, a wyrobisko z czasem zalała woda, tworząc „Purpurowe Jeziorko”. Barwa wody pochodzi od sporej zawartości w tym miejscu żelaza i siarki.
W 1793 roku rozpoczęła swoją działalność kopalnia „Nowe Szczęście” ( Neu-Glückgrube). Obecnie w tym miejscu znajduje się przepiękne „Błękitne Jeziorko”. Ten niesamowity kolor wody wynika z dużej zawartości miedzi. W zależności od pory roku i nasłonecznienia woda przybiera barwę od błękitnej po szmaragdową czy lazurową. Ze wszystkich czterech stawów to właśnie „Błękitne Jeziorko” robi ogromne wrażenie i jest najpiękniejsze.
Kolejne wyrobisko „Zielony Stawek” (zw. także „Czarnym”) znajduje się na wysokości 730 m n.p.m. i jest najwyżej położonym jeziorkiem. Powstało w miejscu wydobycia pirytu z kopalni „Gustav Grube”, która istniała do 1902 roku. W okresie letnim stawek jest wyschnięty.
„Żółte Jeziorko” jest najmłodszym stawem. Swoją barwę zawdzięcza dużemu stężeniu związkom żelaza i siarki.
Kolorowe Jeziorka zostały wyróżnione w 2011 roku w plebiscycie National Geographic Traveler i znalazły się na liście siedmiu cudów Polski, zajmując trzecie miejsce.
W 2014 roku nastąpiło oficjalne otwarcie ścieżki edukacyjnej „Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka", składającej się z 8 tablic informatycznych. Przejście trasy zajmuje ok. 2 godzin. W okolicy znajduje się mnóstwo minerałów. Można tu znaleźć między innymi: albit, ankeryt, dolomit, fluoryt, kalcyt, kwarc, piryt, talk czy syderyt.
W 1833 roku utworzono w okolicy zakład kąpielowy, w którym leczono choroby reumatyczne z wykorzystaniem wód siarczkowych. Niestety uzdrowisko działało zaledwie 7 lat. Obecny administrator „Kolorowych Jeziorek” zastanawia się nad powróceniem do tej idei.
Przez teren przebiega oznakowany zielony szlak pieszy oraz niebieski rowerowy.
Niezwykle piękne otoczenie i stosunkowo łatwa do pokonania trasa idealnie nadaje się na wyprawę także dla rodzin z dziećmi. Trzeba tylko mieć na uwadze to, że trasa wiedzie ścieżkami leśnymi, na których wystają korzenie, a także trzeba pokonać kilkanaście schodów. Trasa jest niezwykle malownicza. Jest to niesamowita atrakcja, którą polecam każdemu. Najbardziej zdumiał mnie fakt, że wstęp do rezerwatu jest bezpłatny. Jedynie płatny jest parking.
Mariola Nagoda