Rozmowa z Justyną Wajs-Fijałkowską, dyrektorem Domu Kultury w Ozimku, o zajęciach, które są frekwencyjnymi hitami, o tym, co cementuje zgrany zespół pracowników, i o pozyskanych grantach.

Jako szefowa Domu Kultury pracuje Pani od niespełna trzech lat. Z jaką ogólną wizją obejmowała Pani fotel dyrektora?

Wracając do Domu Kultury w Ozimku, bo tak się czułam, obejmując funkcję dyrektora, miałam świadomość, jak ogromny potencjał niosą w sobie pracujący tam ludzie. Dla odbiorców najbardziej widoczne są efekty pracy organizatorów i realizatorów imprez oraz pracujących z wielką pasją instruktorów, a także działalność biblioteki i jej filii.

Poznaj swój ośrodek kultury. Justyna Wajs-Fijałkowska z DK w Ozimku: „Działamy jak dobrze naoliwiona maszyna”

Justyna Wajs-Fijałkowska, dyrektor Domu Kultury w Ozimku. / Fot. mat. DK Ozimek

Warto tu jednak podkreślić znaczenie wszystkich uzupełniających się działów, pracujących z werwą, jak dobrze naoliwiona maszyna. Dlatego koncepcję działania Domu Kultury oparłam na modelu partycypacyjnym, stawiającym na współdziałanie i współuczestnictwo pracowników w ustalaniu wspólnych celów.

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że z placówką jest Pani związana od lat…

Od 2000 do 2010 roku byłam tu plastykiem i organizatorem imprez artystycznych i edukacyjnych. Miałam przyjemność współpracować z większością osób dziś zatrudnionych. Poznałam tym samym ich charyzmę.

 Najważniejszym zadaniem, które Pani sobie postawiła w nowej roli, jest…

Moje doświadczenia zawodowe uświadomiły mi, jakie sytuacje krępują we mnie i moich współpracownikach przepływ twórczej energii. Są nimi m.in. poczucie braku wpływu na kształt realizowanych zadań i brak poczucia integracji zespołu. Jednym z celów, jaki sobie postawiłam, jest dbałość, aby takie blokady eliminować.

Pracownia plastyczna DK w Ozimku / fot. mat. DK Ozimek

Które z pomysłów już udało się zrealizować lub są w trakcie?

Przez ostatnie dwa i pół roku po pierwsze staliśmy się organizatorami Dni Ozimka. To największa z realizowanych przez nas imprez plenerowych. Co roku zmieniamy temat przewodni. Za pierwszym razem było to Święto Mostu i Żeliwa, rok później „Wehikuł czasu”, nawiązujący do 65-lecia istnienia DK i 55-lecia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku.

A co w tym roku podczas święta miasta?

15 i 16 czerwca planujemy Dni Ozimka „Gramy w zielone”, czyli oprócz koncertu zespołu LOKA oraz Josse Torresa, występów tanecznych i wokalnych zaproponujemy mieszkańcom miasta sporo gier, ruchu i ekologii w lekkiej i przyjemnej formie.

Inne ważne dla Państwa wydarzenia to…

Na Wianki, czyli Święto Wody i Ognia na Wyspie Rehdanza zaprosiliśmy mieszkańców w noc świętojańską. Tajemnicza atmosfera spektaklu podkreślona była śpiewem chóru. Przedstawienie w stylistyce średniowiecznego teatru mansjonowego, z widownią przemieszczającą się pomiędzy kilkoma rozsianymi po wyspie miejscami akcji wywarło na publiczności ogromne wrażenie.

DK w Ozimku ma swoją historię i liczne projekty. Który z nich kontynuuje Pani po swoich poprzednikach lub uważa za szczególnie ważne z punktu widzenia lokalnej kultury?

Do najstarszych imprez należy tu organizowane już od 45 lat Święto Wiosny, powiązane z konkursem na najpiękniejszy korowód marzankowy. Uczestniczą w nim najmłodsi mieszkańcy naszej gminy.

CZYTAJ: Poznaj swój ośrodek kultury. Mariusz Staniów z OKiS w Prószkowie: „Ludzie cenią naszą pracę i dali nam duży kredyt zaufania”

25-letnią tradycją cieszy się Przegląd Teatrów Jasełkowych. Z kolei XXIV Ogólnopolski Przegląd Zespołów Tanecznych „Tańcowadła” był niegdyś Wojewódzkim Przeglądem Zespołów Tanecznych. Impreza przyciąga do Ozimka masy utalentowanych tancerzy, stoi na wysokim poziomie, a uczestników ocenia profesjonalne jury, którego skład zawsze stanowią tancerze znani m.in. z telewizyjnych talent show.

Pracownia grafiki / fot. mar. DK Ozimek

Od 1998 roku realizowany jest miejsko-gminny konkurs na świąteczną ozdobę choinkową i szopkę betlejemską. Ponad 15 lat temu po raz pierwszy usłyszeliśmy o DO-RE MI, a dziś jest to ogólnopolski festiwal piosenki, z muzyką graną na żywo przez akompaniujący zespół jazzowy w profesjonalnym składzie.

Poznaj swój ośrodek kultury. Justyna Wajs-Fijałkowska z DK w Ozimku: „Działamy jak dobrze naoliwiona maszyna”

Na zdjęciu Andrzej Wilczyński dyrygent Ozimskiej Orkiestry Dętej / fot. mat. DK Ozimek

Chętnie kontynuuję dobre tradycje. Uważam jednak, że warto odświeżać te klasyczne już pozycje z naszego kalendarza imprez. Wraz z moimi współpracownikami analizujemy je, poprawiamy i rozwijamy, idąc z duchem czasu.

Chętnie kontynuuję dobre tradycje. Uważam jednak, że warto odświeżać te klasyczne już pozycje z naszego kalendarza imprez.

 Co można robić na co dzień w DK w Ozimku?

Każdego dnia DK otwarty jest od 7 rano do późnych godzin wieczornych. Do południa miejsce to dostępne jest dla wszystkich osób chcących skorzystać z komputerów, internetu oraz bogatych księgozbiorów biblioteki dla dorosłych, a także niedawno wyremontowanej biblioteki dla dzieci.

CZYTAJ: Poznaj swój ośrodek kultury. Helena Wojtasik z TOK w Tułowicach: „Tradycyjna pisanka zdobiona woskiem łączy tu całe pokolenia”

Do południa przedszkolaki i uczniowie biorą udział m.in. w cyklicznie organizowanej Małej Akademii Jazzu, spektaklach teatralnych, seansach filmowych, wystawach i lekcjach bibliotecznych. Od godziny 15 sale DK zapełniają się uczestnikami zajęć sekcji dziecięcych. Wśród nich jest angielski, plastyka, taniec orientalny, mażoretkowy, współczesny, balet, hip-hop, zajęcia wokalne i modelarskie.

Spektakl „Dubler” Teatru KTO?/fot. Dominika Misiura

Chętnych jest tak dużo, że nie mieścimy się w naszym ogromnym budynku i zmuszeni jesteśmy do przeprowadzania zajęć w wynajmowanych poza DK salach.

Tylko pozazdrościć takiej frekwencji!

Ale na tym nie koniec. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Ozimku odbywa się m.in. bardzo popularna akrobatyka, a w PSP nr 3 – zajęcia chóru dziecięco-młodzieżowego. Późnym popołudniem i wieczorem dla starszej młodzieży i dorosłych do wyboru jest zumba, angielski i niemiecki, grafika warsztatowa dla lubiących tradycyjne techniki graficzne oraz sekcja fotograficzna.

Uzdolnionych muzycznie może zainteresować chór i orkiestra dęta. Ci, którzy lubią stać w świetle jupiterów, realizują się, grając w teatrze, tańcząc taniec orientalny lub mażoretkowy.

Które zajęcia są u Państwa szczególnie oblegane?

Do najbardziej popularnych należą indywidualne zajęcia wokalne w Studiu Piosenki Nonet oraz plastyka. W przypadku tych drugich, mimo istnienia aż dziewięciu grup tej sekcji, w sekretariacie czekają długie listy rezerwowe!

Poznaj swój ośrodek kultury. Justyna Wajs-Fijałkowska z DK w Ozimku: „Działamy jak dobrze naoliwiona maszyna”

Mażoretki Feniks na Mistrzostwach Polski Mażoretek w Kędzierzynie-Koźlu. / fot. Natalia Grochol

Nie ma tygodnia, aby nie pojawił się ktoś zainteresowany zapisaniem swojej pociechy do sekcji tańca mażoretkowego lub na balet. Warto przypomnieć, że praktycznie już pierwszego dnia zapisów, pod koniec sierpnia, zabrakło wolnych miejsc w większości naszych sekcji.

Poznaj swój ośrodek kultury. Justyna Wajs-Fijałkowska z DK w Ozimku: „Działamy jak dobrze naoliwiona maszyna”

Mażoretki Omega podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Tanecznych Tańcowadła w Ozimku. / fot. Natalia Grochol

A co z ofertą dla seniorów?

Oni chętnie korzystają z jogi, zumby lub zajęć Szkoły SuperBabci i SuperDziadka. Śpiewają także w sześciu zespołach folklorystycznych.

 Jak wygląda sprawa z pozyskiwaniem dotacji, większymi inwestycjami DK?

Nieustająco poszukujemy dodatkowych pieniędzy. Piszemy projekty i zazwyczaj zdobywamy granty. Dzięki temu realizujemy nasze pomysły na imprezy, warsztaty, nowy sprzęt i wyposażenie pracowni.

Co ciekawego udało się zrobić w ostatnim roku?

Tylko w 2018 roku zrealizowaliśmy projekt „Zoom na Ozimek”, a jego pokłosiem było powstanie filmu „Hutnicza Perła Krainy Dinozaurów”. Przy okazji DK zdobył wysokiej klasy kamerę. Sukcesem był też cykl imprez „W podróży”, sfinansowanych z Budżetu Obywatelskiego Ozimka. W projekt wpisały się spotkania z podróżnikami i otwarcie Podróżującej Galerii im. Wojtka Siudei, wzloty balonem, warsztaty kolejarskie i wystawa modeli kolejek oraz spektakl.

Poznaj swój ośrodek kultury. Justyna Wajs-Fijałkowska z DK w Ozimku: „Działamy jak dobrze naoliwiona maszyna”

Super Mums to grupa składająca się z mam mażoretek. / fot. DK

CZYTAJ: Poznaj swój ośrodek kultury. Piotr Szafrański z SCKTiR w Popielowie: „Wyróżnia nas przywiązanie do regionalizmu”

Udało nam się również zdobyć grant na organizację sześciu plenerów malarskich „Sztuka wody” dla uczniów wszystkich szkół gminy Ozimek.

Z kolei grant „Twórcza Niepodległość – Świętujemy razem” pozyskany przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Ozimku pomógł zmobilizować mieszkańców do aktywnego i twórczego celebrowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zrealizowaliśmy różnorodne warsztaty, w tym plastyczne dla rodzin, wystawy i wykłady, a na finał – spektakl i koncert. Całość udokumentowano na filmie.

Dziękuję za rozmowę. 

Zajęcia plastyczne. / Fot. Agnieszka Jarocka

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.