Rozmowa z Renatą Gliniorz, dyrektorem Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach, o promowaniu różnych gatunków muzycznych, lokalnych tradycjach i włączeniu w działalność kulturalną osób niepełnosprawnych.

Od ilu lat jest Pani zatrudniona na stanowisku dyrektora?

Od maja 2015 roku jestem dyrektorem placówki, ale w SOK-u pracuję już od 2000 roku. Zaczynałam jako instruktor zajęć wokalnych i teatralnych.

Jaki miała Pani pomysł na ośrodek?

Mój pomysł na ośrodek kształtował się przez wiele lat. Oparty był na doświadczeniach pracy instruktora z czynnymi i biernymi odbiorcami kultury, istotny był dla mnie także fakt, że aktywność kulturalna jest bardzo ważną formą działania, wpływającą na jakość życia jednostki. Pisząc pracę magisterską, podjęłam się badań „Uwarunkowań aktywności kulturalnej uczestników Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach”, biorąc pod uwagę zarówno determinanty społeczno-kulturowe, jak i indywidualno-podmiotowe, bo „mieć pomysł na ośrodek” i go realizować to bardzo odpowiedzialne zadanie.

Poznaj swój ośrodek kultury. Renata Gliniorz: „Muzyka to jeden z przejawów ludzkiej kultury”

Renata Gliniorz, dyrek SOK w Komprachcicach

Jak było w przypadku Państwa placówki?

W tworzeniu oferty kulturalnej liczy się współpraca instruktorów, uczestników zajęć i odbiorców kultury. Odważne nastawienie na realizację wciąż nowych wyzwań, ciekawość poznawania świata i ludzi. W naszym ośrodku pracują ludzie, których łączy wielka pasja pielęgnowania takich wartości człowieka, które pozwalają często przekroczyć samego siebie, wydobyć największą część swojego człowieczeństwa i zmienić nastawienie z „mieć” na „być”.

Wśród tych pomysłów był ośrodek otwarty na współpracę ze „światem zewnętrznym” i szeroka oferta zajęć stałych. U nas to: zajęcia wokalne liczące 28 uczestników, teatralne (15), plastyczne „Kreatywny Zakątek” (31), instrumentalne (10), umuzykalniające dla dzieci 3–6 lat (30), pracowania rękodzielnicza Szydeł SOK (12), warsztaty ceramiki artystycznej (15) i Klub Seniora (75). Ponadto w ramach współpracy z firmami zewnętrznymi Oxide Scorpion: zajęcia fitness i zumba – tańce dla dzieci.


Najważniejsze cykliczne imprezy to…

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Hej! Kolęda, Kolęda”, który w tym roku odbył się po raz jedenasty. Festiwal Piosenki Przedszkolnej (VI), Ogólnopolski Festiwal Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego „Wciąż blisko nas” (IX), W Klimatach Bluesa i Rocka (VIII), Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej „Dobrze jest śpiewać naszemu Panu” (XXI), Festiwal Piosenki Seniorów „Czas nas uczy pogody” (II) czy Festiwal Jesienne Nutki.

Nietrudno zauważyć, że SOK jest… bardzo muzyczny.

Zależy nam też na promowaniu różnych gatunków muzycznych poprzez zespoły. Grupa Attonare na bazie piosenki religijnej zrealizowała wiele przedsięwzięć kulturalnych, które były i są ramową wizytówką gminy. Zespół nagrał pięć płyt, w 2016 roku obchodził 20-lecie. Grupa Day Off skłania się w kierunku bluesa i rocka, ma dobre przygotowanie muzyczne i obycie sceniczne. Mamy również Myśliwską Orkiestrę Dętą Gminy Komprachcice, która powstała w 2006 roku i liczy 36 orkiestrantów. W repertuarze ma ponad 160 utworów. Grupy teatralne Akcik i Cyrk Osobliwości mają na koncie autorskie spektakle, m.in. w teatrze lalek w Opolu.

Jakie nowości pojawiły się w ofercie?

W tym roku do oferty dodaliśmy zajęcia umuzykalniające dla dzieci 3–6 lat, po konsultacjach z mieszkańcami seanse kina objazdowego i sferycznego, a także Pierwszy Piknik w Gminie Komprachcice.

Jak opisałaby Pani Komprachcice w aspekcie społeczno-kulturowym?

Jako społeczeństwo bardziej współczesne, rozwijające swoje zainteresowania w nowych technologiach. Tym bardziej w celu kultywowania tradycji zadaniem SOK-u jest akcentowanie obrzędów świątecznych, dożynek czy wodzenia niedźwiedzia.

Jak ośrodek wpisuje się w podtrzymanie tradycji?

W kultywowaniu zwyczajów regionu pomaga m.in. działalność Klubu Seniora i Myśliwskiej Orkiestry Dętej Gminy Komprachcice działających przy SOK-u. Zorganizowanie m.in. śniadań wielkanocnych, Dnia Matki, Dnia Babci i Dziadka pozwala wracać do historii ukazanej m.in. poprzez przygotowania obchodów świąt. W podtrzymaniu tradycji pomagają warsztaty zdobienia jaj i tworzenia palm wielkanocnych, wydarzenie kulturalne „Choinka! Choinka! Ubierzmy ją razem!”, podczas którego przygotowywane są ozdoby, ale też wspólne kolędowanie.

„Flagowa” impreza w SOK-u to…

Trudno wskazać jedną. Na pewno Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej „Dobrze jest śpiewać naszemu Panu”. Jego fenomen to zbudowanie na bazie piosenki religijnej wydarzenia muzycznego ze stażem oraz sposobu na obcowanie ze sztuką teatralną. Jego inicjatorem i współorganizatorem jest zespół Attonare.

VIII Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka

Na szacunek zasługuje chęć sięgania do korzeni muzyki granej na żywo, uwrażliwienia społeczeństwa na takie gatunki jak blues i rock. Tego wyzwania podjęła się grupa Day Off, która współtworzy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka. Celem festiwalu jest promowanie dobrych, starych gatunków muzycznych, wychodzenie naprzeciw młodym i ambitnym zespołom poszukującym scen i wymiana doświadczeń ze starszym pokoleniem muzyków.

Jest Pani szczególnie dumna z jakichś inicjatyw grup mających zajęcia w SOK-u?

Na szacunek zasługuje każda z tych grup, bo to dzięki nim społeczeństwo może aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym. Na podstawie wieloletniej pracy z młodzieżą z pełną świadomością stwierdzam, iż jest to ta grupa ludzi, która w pełni zasługuje na uznanie.

Kontakt ze sztuką ukształtował w ich osobowości m.in. wrażliwość estetyczną, szeroką twórczość własną. Poprzez swoje działania potrafili włączyć do aktywności kulturalnej nawet tych członków społeczeństwa, którzy borykali się z różnymi trudnościami.

Które z zajęć są najbardziej oblegane i dlaczego?

Wokalne, umuzykalniające, instrumentalne – być może dlatego, iż muzyka towarzyszy nam wszędzie i jest ona jednym z przejawów ludzkiej kultury.

Szczególnie ważny projekt, który ośrodek realizował, to…

„W przestrzeni dwóch światów – niepełnosprawni w kulturze”. Na jego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie w konkursie grantowym „Opolskie EDUKO 2017”. Celem tego projektu było włączenie w działalność kulturalną osób niepełnosprawnych, ich współpraca z osobami pełnosprawnymi poprzez promowanie ich dorobku artystycznego. Osiągnęliśmy to poprzez skomponowanie autorskich utworów „Chaos”, „Harmonia” oraz „Dzisiejszy świat”, a wszystko to zostało oprawione sztuką teatralną na podłożu twórczości osób niepełnosprawnych realizujących z nami projekt. Rezultatem naszej pracy była premiera spektaklu teatralnego „W przestrzeni dwóch światów”.

Sukcesem było udowodnienie, że w jednej przestrzeni znalazło się miejsce dla dwóch światów, a osoby niepełnosprawne niejednokrotnie funkcjonują lepiej, inspirując twórczo osoby pełnosprawne. Inspiracją do pracy były wiersze i scenariusze Pawła – chłopca chorego na adrenoleukodystrofię – oraz bagaż doświadczeń muzycznych niewidomego muzyka Jacka, który był jednocześnie partnerem naszego projektu.

Ośrodek wydaje nawet swoją gazetę „Z pasji do kultury”. O Waszych działaniach, każdy może więc poczytać.

Gazetka jest stale wydawana. Można ją pobrać online na naszej stronie. Z początkiem sierpnia ukazał się nowy numer.

Czego życzyłaby Pani sobie jako dyrektor SOK-u? Jakie Pani ma marzenia?

Marzy mi się ośrodek, który byłby prawdziwą wizytówką gminy. Historia Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach sięga lat siedemdziesiątych i nie da się ukryć, iż w celu poprawienia funkcjonalności, atrakcyjności i estetyki obiekt stanowiący własność gminy Komprachcice wymaga gruntownego remontu.

W kwietniu ubiegłego roku rozpoczął się pierwszy etap takich prac remontowych, a wśród nich jest m.in. wymiana dachu sali widowiskowej. Obecnie oczekujemy na rozpoczęcie drugiego etapu, obejmującego głównie wnętrze tej sali i zaplecza sanitarne. Mam nadzieję, że małymi krokami uda nam się zrealizować marzenia, nie tylko moje, ale wszystkich pracowników ośrodka.

Dziękuję za rozmowę.

Fot. mat. SOK Komprachcice

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.