Niekorzystny dla naszej planety efekt cieplarniany postępuje z roku na rok. Co szeroko jest omawiane na świecie podczas kongresów ekologicznych, spotkaniach naukowych oraz mediach.
Mamy co raz wyższe temperatury wskazujące w okresie letnim nawet ponad 30 stopni Celsjusza. W krajach jak np. w Polsce do których raczej nie byliśmy przyzwyczajeni. Do tego anomalia pogodowe, zachwianie cyklu pór roku i wiele innych zjawisk potwierdzających globalne ocieplenie. To wszystko nie wróży oczywiście niczego dobrego, ale zawsze możemy wykorzystać wysokie temperatury i upały do działań dzięki którym będziemy mogli pozyskać energie, oszczędzając przy tym środowisko.
Zastosowanie np. kolektorów słonecznych na dachach czy systemy fotowoltaiczne są tego dobrym przykładem. Te systemy szczególnie w ostatnim czasie przechodzą prawdziwy renesans. Kolektory słoneczne to doskonały sposób na to by czerpać z energii słonecznej jej pozytywne właściwości.
Solarne ogrzewanie to też tania ciepła woda. Promieniowanie słoneczne jest źródłem darmowej energii, którą dzięki kolektorom można efektywnie wykorzystywać.
Korzystając z kolektora, w okresie od kwietnia do października może w około 70% zaspokoić potrzeby związane z ogrzaniem ciepłej wody użytkowej.
Z oczywistych względów kolektory słoneczne umieszcza się na południowej połaci dachu. Najczęściej cały system wykorzystywania energii słonecznej instaluje się w istniejącym domu. Solary montuje się wtedy na specjalnych wspornikach ponad dachem, w odległości około 15 cm od połaci dachu pochyłego. Podobnie na dachu płaskim: tam ustawia się je na specjalnych stojakach, pamiętając o właściwym kącie i kierunku.
Do kolektora musi być swobodny dostęp, by w razie potrzeby można go było umyć lub naprawić. Jeśli kolektorów nie da się zainstalować na dachu, można je ustawić na gruncie przy budynku, na stojakach lub specjalnie ukształtowanej skarpie ziemnej.
Słońce powinno padać na kolektor co najmniej 6 godzin w ciągu dnia z czym nie mamay problemów, najlepiej – gdyby padało prostopadle do płaszczyzny pochłaniającej. Dlatego idealne rozwiązanie to kolektor podążający za ruchem Słońca – stale ustawiający się prostopadle do promieni słonecznych. Ponieważ bardzo trudno to osiągnąć, trzeba zdecydować, o jakiej porze roku kolektor ma mieć największą sprawność, i wtedy wybrać optymalny kąt nachylenia, pamiętając, że ma pracować minimum 6 godzin, czyli od 9.00 do 15.00 (w Polsce jest wtedy najlepsze nasłonecznienie).
Koszt instalacji nie jest tani, ale biorąc pod uwagę możliwości dofinansowania i niskie oprocentowanie kredytów np. z Banku Ochrony Środowiska. Jest ona realna do zainstalowania na naszych domach. Patrząc na wykorzystanie solarnych instalacji w krajach unijnych gdzie są one montowane obligatoryjnie niosąc oszczędności i działania pro ekologiczne . To tyczy się nie tylko prywatnych posiadaczy domów, ale również osiedli i budynków użyteczności publicznej.
Reasumując zawsze powinniśmy szukać pozytywnych rozwiązań, które nawet przy globalnym ociepleniu pozwolą je wykorzystać pro ekologicznie dając nam oszczędności i wkład na rzecz środowiska naturalnego.