Dajmy szansę butelkom !

Stojąc przed dylematem wyboru  opakowania napoju, na który mamy ochotę. Zdecydowanie  nasz wybór powinien być skierowany na   ten w szklanej butelce. Będzie to najlepsze rozwiązanie bo  pro- ekologiczne i przyjazne środowisku.

Pamiętajmy, że szklana butelka  może zostać jeszcze raz  wykorzystana jako surowiec wtórny, albo po prostu ponownie wypełniona. W ten sposób można przede wszystkim  zaoszczędzić energię i surowce potrzebne do  wyrobu szkła.

Każda tona odzyskanego szkła pozwala zaoszczędzić 136 litrów ropy naftowej oraz ok. 1,2 tony surowców niezbędnych do wyrobu szkła (piasek i inne materiały).
O tym  jak szkło ważne jest w naszym życiu,  warto wrócić tutaj do jego historii.

Ludzkość znała szkło  jeszcze w czasach prahistorycznych. Świadczą o tym kultury  żyjące w pobliżu wulkanów, które wykorzystały materiał szklany  naturalnie,.  w rozmaitych rodzajach i zabarwieniach.
Archeolodzy ustalili, że zaczęto je produkować najpierw w Mezopotamii, a najstarsze ślady jego użytkowania pochodzą sprzed 3,5 tys. lat. Według klasycznej historii mineralogii rzymskiego historyka Pliniusza Starszego, to feniccy kupcy przypadkowo wytopili szkło w ognisku przy transporcie kamienia około 5000 p.n.e. Jak widać szkło towarzyszy nam od tysiącleci. Oczywiście współczesny człowiek wykorzystuje je  w najbardziej różnorodny sposób. Przełomem produkcji był  wiek dwudziesty. Związane to było z metodą wynalezioną  w roku 1952 przez Sir Alastaira Pilkingtona,  mowa tutaj o tzw. Metodzie  Float (zwanej też procesem Pilkingtona). Szkło produkowane tą metodą jest prawie idealnie płaskie, nie ma zniekształceń i wad optycznych.

Dzisiejszy człowiek produkuje szkło w ogromnych ilościach, związane to jest z zapotrzebowaniem tego surowca w większości gałęzi przemysłowych. Wystarczy zwrócić uwagę jak wiele szklanych produktów nas otacza, by zrozumieć  jak dużo jest nam go potrzeba.

Produkcja szkła to niestety  ingerencja w środowisko naturalne stąd  zawsze pamiętajmy o  recyklingu. Do tego wspomniane tutaj  napoje w butelce lepiej zachowują smak i trwałość. Przetwarzanie surowca szklanego ogranicza jego produkcję tym samym mamy mniejsze zanieczyszczenie naszej planety. Spójrzmy jak wygląda proces przetwarzania szkła.
Proces sortowania i przetwarzania szkła zaczyna się już  w naszych domach, by następnie trafić do sortowni gdzie ręcznie wybiera się spośród nich większe zanieczyszczenia. Następnie mieli się szkło na mniejsze kawałki i dokonuje się podziału na kolory. Te działania są już wykonywane maszynowo. Posegregowana stłuczka zostaje ponownie wykorzystana do produkcji kieliszków, butelek, słoików i innych szklanych przedmiotów.

Jeśli posiadamy odpady, których nie wolno wrzucać do pojemników do zbiórki selektywnej, powinniśmy się skontaktować z firmą zajmującą się zbiórką takich odpadów. Ona przekaże nasze śmieci do huty dysponującej odpowiednim piecem, w którym można przetopić taki rodzaj szkła.
Oprócz oddania szklanych odpadków do recyklingu, możemy wykorzystać słoiki i butelki do różnych działań. Najczęstszym zastosowaniem słoików jest zamknięcie w nich przetworów warzywnych i owocowych. Słoiki są również wdzięcznym materiałem do wykonania świeczników. Butelki z kolei nadają się do tworzenia rękodzieł, można je malować farbami do szkła, oklejać szklanymi paciorkami lub zastosować technikę decoupage. Słowem mamy wdzięczny materiał artystyczny. Dlatego warto dać mu  szanse na ponowne wykorzystanie.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie