Uczniowie pierwszej i drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Dobrzeniu Wielkim najpierw uczestniczyli w spotkaniu z senator Danutą Jazłowiecką, a następnie zwiedzili wystawę „Senat wczoraj i dziś”. Wszystko to odbyło się w poniedziałek (7 marca) w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.
Ekspozycja „Senat wczoraj i dziś” powstała z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II RP. Co prawda pierwszy taki organ władzy funkcjonował w Polsce już w XIV wieku, jako rada królewska, ale za datę powstania senatu uznaje się rok 1922. Senat i trójpodział władzy w naszym kraju wprowadziła bowiem konstytucja marcowa z 1921 roku.
Na wystawę składa się dziesięć plansz, które opowiadają o historii senatu i jego obecnym kształcie, pracy senatorów oraz zadaniach, które wypełniają. Zawarto na nich również informacje dotyczące sposobu wybierania członków senatu oraz wymagań, które należy spełniać, żeby startować w takich wyborach i wymagań, które należy spełniać, żeby móc głosować.
– Gratuluję nauczycielom, którzy korzystają z takiej formy prowadzenia zajęć. Myślę, że młodzież wynosi z tego więcej wiedzy niż ze zwykłej lekcji – oceniła Danuta Jazłowiecka. – Gdy uczyłam się w szkole, to często wyjeżdżaliśmy do zakładów pracy, gdzie na własne oczy widzieliśmy, jak wyglądają poszczególne zawody. Dzisiaj, jako parlamentarzystka, opowiedziałam młodzieży o własnym zawodzie.
Senator przybliżyła uczniom szczegóły dotyczące społecznego i politycznego życia w Polsce. Można nawet napisać, że poprowadziła dla nich ponad godzinną, praktyczną lekcję wiedzy o społeczeństwie. Była przy tym otwarta na wszelkie pytania licealistów. Młodzież pytała o realia pracy w parlamencie, ścieżkę, którą należy przejść, żeby się do niego dostać i zarobki polityków. Padało też pytanie o to, który polityk jest dla Danuty Jazłowieckiej autorytetem.
– Żeby wybierać odpowiedzialnie, warto interesować się, tym co robią obecni politycy oraz tym, co robią osoby zaangażowane w życie społeczne naszego najbliższego otoczenia, na przykład miasta lub gminy – podkreślała senator Jazłowiecka. – Polityków należy też rozliczać, ale nie na podstawie tego, ile razy uczestniczyli w komisjach lub głosowali. Trzeba z nimi rozmawiać, spotykać się, dowiadywać się, jakie mają poglądy i co chcą zmienić w życiu społecznym.
Wystawę w Gminnym Ośrodku Kultury będzie można oglądać do najbliższego piątku – 11 marca. Później zostanie ona przeniesiona do Popielowa, a następnie kolejno do Prószkowa i Opola. Wcześniej niż w Dobrzeniu Wielkim ekspozycja była dostępna też w Krzanowicach i Ozimku. Organizatorem wystawy jest polski senat, a spotkanie z senator Jazłowiecką zorganizował dobrzeński dom kultury.
– Spotkanie było bardzo interesujące, szczególnie, że rozważam zostanie w przyszłości politykiem. Pragnę pracować na rzecz naszego społeczeństwa, a wszystko to dzięki mojemu bratu, który zaszczepił we mnie ciekawość świata – mówił Oliwier Gajda, uczeń dobrzeńskiego liceum. – Zawsze znajdzie się coś, co można zmienić na lepsze. Świat nie jest idealny, ale ideały to punkty odniesienia, do których należy dążyć. Taka jest właśnie rola polityków i dobrze, że jako młodzież możemy się z nimi spotykać.