33 miliony 700 tysięcy złotych w ramach umowy podpisanej z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma samorząd województwa dla opolskich wsi na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową. To pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy, które trzeba rozliczyć jeszcze przed końcem 2025 roku.

– Te 33 miliony to zaledwie kropla w morzu potrzeb samorządów w tej dziedzinie, ale tylko na taką kwotę w ramach KPO, wynegocjowanego jeszcze przez poprzedni rząd, możemy liczyć – mówił podczas konferencji prasowej członek zarządu województwa Robert Węgrzyn.

– Samorząd województwa opolskiego był pierwszym samorządem regionu, który podpisał umowę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to i tak czas na realizację tych projektów jest mocno napięty – tłumaczył Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu rozwoju obszarów Wiejskich. – Krótki okres na realizację przez samorządy wynika z faktu. że przez wiele miesięcy pieniądze były przerzucane z ministerstwa do ministerstwa. Ostatecznie minister rolnictwa zdecydował, że jednak, zgodnie z sugestiami i potrzebami samorządów trafią na gospodarkę wodno-ściekową. To są podstawowe potrzeby wszystkich samorządów – mówił Oszańca. Dlatego przyjmowane będą już kompletnie opracowane projekty, gotowe do realizacji.

Już 11 grudnia tego roku rusza nabór, który będzie prowadził urząd marszałkowski, a będą mogły do niego przystąpić gminy, spółki samorządowe i związki międzygminne. Mogą się starać o pieniądze na budowę, rozbudowę lub modernizację systemów zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków na terenach wiejskich.

– Co ważne, na wsparcie mogą liczyć tylko te przedsięwzięcia, których realizacja umożliwia wykonanie podłączeń do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej – podkreślała Joanna Harus, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Jeden projekt będzie mógł być dofinansowany maksymalnie kwotą 5 milionów złotych, zaś minimalna wartość projektu, o jaki można wnioskować, to 1 milion złotych. Ale program przewiduje dofinansowanie do 100% kosztów kwalifikowanych.

Nabór potrwa do 10 stycznia przyszłego roku, a inwestycje powinny zostać rozliczone do listopada 2025 roku.

Prawie 34 miliony złotych na gospodarkę wodno-ściekową – tylko dla sprinterów

 

fot. melonik, shutterstock/Haiduchyk Aliaksei

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.