Zdaniem Rafała Bartka projekt ten łamie konstytucyjne prawa mniejszości żyjących w Polsce.

Jak napisał na swym profilu Fb Bartek:  „prezydencki projekt ustawy o SN (…) ogranicza w sposób bardzo jednoznaczny prawa obywatelskie osób należących do mniejszości i w ten sposób posiadających więcej niż jedno obywatelstwo. Art. 29 prezydenckiego projektu ustawy mówi bowiem: „Art. 29. § 1. Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego może być powołana osoba, która: 1) posiada wyłącznie obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i publicznych;”. Co więcej art 117 tegoż projektu mówi: „Art. 117. § 1. Sędzia albo asesor sądowy, który w dniu wejścia w życie ustawy nie spełnia wymogu posiadania wyłącznie obywatelstwa polskiego, powinien w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zrzec się obywatelstwa obcego państwa. § 2. W przypadku bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa w § 1, stosunek służbowy sędziego albo asesora sądowego wygasa.” w ten sposób zapisy ustawy wkraczają również do wszystkich sądów powszechnych.

Bartek twierdzi, że jest to jawne naruszenie art. 32 Konstytucji  który mówi „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne..” i dalej „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.” Dodatkowo ustawa o obywatelstwie polskim mówi wprost: „Art. 3. 1. Obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.”

Jak w komentarzach pod wpisem Bartka dowodzi Dariusz Kniter projekt jest bublem choćby z tego powodu, że każdy z nas ma podwójne obywatelstwo : drugim jest obywatelstwo UE.
Idea obywatelstwa europejskiego pojawiła się po raz pierwszy w 1947 roku, ale wprowadzona w życie została  traktatem z Maastricht. Obecny stan prawny obowiązuje od wejścia w życie traktatu lizbońskiego, tj. 1 grudnia 2009 roku, wraz z którym Karta Praw Podstawowych UE nabrała mocy wiążącej.

 

foto: TSKN

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.