Prof. Marek Szydło: wojewoda powinien zwrócić wniosek Wiśniewskiemu  „Wojewoda Opolski nie ma podstaw prawnych do tego by procedować dalej treść pisma Prezydenta Miasta Opola z dnia 31 marca 2016 r. ( w ramach postępowania w sprawie zmiany granic gmin) i by przekazać dalej to pismo wraz ze swoja opinią do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji” – czytamy w konkluzji ponad 40-to stronicowej ekspertyzy sporządzonej na zlecenie Starostwa Opolskiego przez profesora Marka Szydłę, eksperta do spraw legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu RP.
Profesor Szydło potwierdził wcześniejsze zastrzeżenia, które przed dwoma dniami przedstawił Starosta. Przede wszystkim nie jest to wniosek Rady Gminy tylko Prezydenta, a sam Prezydent nie ma prawa takiego wniosku składać.

Z ekspertyzy wynika jednoznacznie, ze w sprawie złożenia wniosku o zmianę granic gmin stosowna uchwałę musi podjąć rada gminy, przy czym treścią tej uchwały jest nie tylko rozstrzygnięcie o samym złożeniu wniosku, ale także jego treść wraz z uzasadnieniem– rozumiane jako fundamentalne elementy dołączone do wniosku i składane wraz z nim. Wymagane prawnie elementy wniosku musza być zawarte bezpośrednio w samej uchwale rady gminy, to jest w jej konkretnych jednostkach redakcyjnych, bądź też muszą być dołączone do niej jako załączniki. To czyni cały wniosek o zmianę granic wraz z załącznikami integralnymi częściami danej uchwały.

Ekspertyza został dziś przedstawiona na specjalnej konferencji prasowej w Starostwie Opolskim.

 

 

Rada Gminy nie ma prawa przekazać Prezydentowi kompetencji do sporządzenia wniosku o zmianę granic – uważa prof. Szydło. Takie działanie jest naruszeniem Ustawy o samorządzie gminnym. Gdyby wniosek o powiększenie Opola pomimo tego był dalej procedowany, to byłoby to sprzeczne zarówno z zapisami Ustawy o samorządzie gminnym, jak i niezgodne z Konstytucją.

Wójt Dąbrowy, Marek Leja uważa, że musimy teraz cierpliwie zaczekać aż wojewoda zapozna się z tą ekspertyzą.

 

 

Zdaniem wójta Dobrzenia Wielkiego Henryka Wróbla opinia profesor Szydły jest szczególnie ważna nie tylko dlatego , że jest on bardzo cenionym ekspertem, ale także z powodu tego, że jest całkowicie bezstronna.

 

 

 

Starosta dosatrczył dziś ekspertyzę do wojewody, niestety nie udało mu się z nim dzisiaj rozmawiać.

Prof. nadzw. UWr. dr hab. Marek Szydło (nota)
kierownik Zakładu Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego,
kierownik Katedry Prawa Administracyjnego w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu,
ekspert do spraw legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu RP,
radca prawny.
Profesor Marek Szydło studia prawnicze ukończył w 2001 roku na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W roku 2004 uzyskał stopień doktora nauk prawnych, a w 2007 roku doktora habilitowanego. Od 2009 roku jest profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prof. UWr. dr hab. Marek Szydło jest uznanym w Polsce autorytetem w zakresie m. in. takich specjalistycznych dziedzin prawa, jak:
polskie i unijne prawo gospodarcze
prawo konkurencji (w tym prawo antymonopolowe)
prawo telekomunikacyjne
prawo energetyczne
prawo zamówień publicznych
prawo samorządu terytorialnego (w tym prawo gospodarki komunalnej)
prawo partnerstwa publiczno-prywatnego
prawo prywatyzacyjne oraz prawo pomocy publicznej
prawo spółek
prawo administracyjne
prawo publiczne gospodarcze
prawo publicznego transportu zbiorowego (w tym prawo transportu kolejowego)
prawo mediów masowych
prawo prywatne międzynarodowe (w tym międzynarodowe prawo spółek)
prawo budowlane
prawo farmaceutyczne

Profesor Marek Szydło posiada niezwykle bogaty dorobek teoretyczny oraz praktyczny, budzący uznanie zarówno wśród prawników-praktyków, jak i ludzi nauki. Jest autorem 10 monografii naukowych (w zakresu takich właśnie dziedzin prawa, jak prawo działalności gospodarczej, prawo konkurencji oraz prawo regulacji sektorowej), jednego specjalistycznego i bardzo cenionego przez praktyków komentarza do ustawy o gospodarce komunalnej, a także ponad 110 artykułów, glos i studiów zamieszczonych w renomowanych czasopismach prawniczych, w tym też w najbardziej prestiżowych czasopismach zagranicznych z dziedziny prawa (m. in. Common Market Law Review, European Law Review, European Bussiness Organization Law Review, World Competiton, European Energy and Environmental Law Review, European Public Law).

Wartość dorobku naukowego Profesora Marka Szydło bardzo mocno podnosi i uwypukla fakt, że Jego publikacje naukowe są stale cytowane i przytaczane przez:
polskie sądy, w tym przez Trybunał Konstytucyjny (zob. np. wyrok TK z dnia 31 marca 2008 r. w sprawie SK 75/06; wyrok TK z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie P 19/06; wyrok TK z dnia 8 lipca 2008 r. w sprawie K 46/07), Naczelny Sąd Administracyjny (zob. np. wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2002 r. w sprawie II SA/Ka 1909/02) Sąd Najwyższy (zob. np. postanowienie SN z dnia 24 maja 2005 r. w sprawie I KZP 15/05) oraz Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
sędziów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, np. Profesor Marek Szydło wpłynął na ustalenie się pewnej linii orzeczniczej w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, gdyż poglądy wyrażone w publikacjach naukowych przez Profesora są bardzo często cytowane i przytaczane w decyzjach administracyjnych wydawanych przez Prezesa UOKiK (niemal co trzecia decyzja Prezesa UOKiK w tych sprawach przywołuje Jego publikacje)
przedstawicieli zagranicznej doktryny prawa, m. in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Australii oraz w najbardziej prestiżowych europejskich czasopismach prawniczych, wydawanych przez Oxford Journals, Cambridge Journals czy Kluwer Law International
Wszystko to świadczy o dużym wpływie, jaki Profesor wywiera swoimi poglądami oraz swoją argumentacją na praktykę prawniczą, w tym na najwyższe instancje sądownicze w Polsce i w Europie.

Ponad 80 opinii prawnych, których autorem jest prof. UWr. dr hab. Marek Szydło, sporządzone były m. in. na zlecenie wielu organów centralnych (ministrów, Prezesa URE, Prezesa UKE), jednostek organizacyjnych Skarbu Państwa, licznych jednostek samorządu terytorialnego (wojewódzkiego, powiatowego, gminnego), uczelni publicznych, komisji sejmowych, oraz spółek z sektora bankowego, telekomunikacyjnego, energetycznego, mediów, informatycznego, budowlanego, a także dla Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. W tym ostatnim zakresie Profesor przygotowywał szczegółowe, specjalistyczne opinie prawne do projektów ustaw uchwalanych przez Parlament RP oraz dyrektyw unijnych implementowanych do ustawodawstwa krajowego. Profesor Marek Szydło sporządzał także ekspertyzy prawne na zlecenie Kancelarii Sejmu oraz innych podmiotów na potrzeby postępowań przed Trybunałem Konstytucyjnym. Profesor Marek Szydło doradza również pracownikom urzędów państwowych i samorządowych oraz prowadzi praktyczne szkolenia (m. in. dla sędziów) z zakresu stosowania prawa konkurencji oraz prawa zamówień publicznych.

W zakresie działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami z przedmiotów: Prawo administracyjne gospodarcze, Publiczne prawo gospodarcze Unii Europejskiej oraz Prawo zamówień publicznych oraz wykłady dla aplikantów notarialnych w Izbie Notarialnej we Wrocławiu.

Za swoje osiągnięcia naukowe Profesor Marek Szydło był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany:
w latach 2003-2004 był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
w 2007 roku otrzymał stypendium Polityki dla młodych naukowców
w 2008 roku Jego rozprawa habilitacyjna otrzymała I miejsce w konkursie organizowanym przez Prezesa Urzędu Patentowego RP na najlepsze prace habilitacyjne z dziedziny własności przemysłowej
2009 roku wspomniana rozprawa otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie organizowanym corocznie przez redakcję miesięcznika Państwo i Prawo na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie z dziedziny prawa
w 2010 roku został wybrany do Akademii Młodych Uczonych i Artystów powołanej z inicjatywy Prezydenta Miasta Wrocławia.
 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info