Projekt „Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Uniwersytetu Opolskiego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – Rewitalizacja Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie” został nominowany do prestiżowej Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Badania przyszłości”. 

Nagroda od pięciu lat przyznawana jest przez Centrum Inteligentnego Rozwoju przedstawicielom środowisk naukowych, biznesowych i samorządowych, którzy przyczyniają się do powstania nowoczesnych rozwiązań w życiu gospodarczym i społecznym.

– Nasz projekt zaistniał w przestrzeni publicznej m.in. za pośrednictwem stron internetowych i opolskich mediów, które o nim pisały – mówi Grzegorz Sawicki, dyrektor projektu „Pomologia”. – Organizatorzy Forum Inteligentnego Rozwoju zwrócili się do nas z prośbą o przedstawienie szczegółów projektu. Przedstawiliśmy założenia, opisaliśmy na czym polega jego innowacyjność. Uważamy, że badania, które będziemy prowadzić w Pomologii będą unikatowe i przyszłościowe. Tym bardziej ucieszyła nas informacja, że projekt został nominowany do nagrody właśnie w kategorii „Badania przyszłości”.

W centrum badawczo-rozwojowym prowadzone będą badania z zakresu toksykologii, ekotoksykologii, gleboznawstwa, rolnictwa precyzyjnego. Będą poletka doświadczalne, ścieżki edukacyjne, laboratorium, szklarnia badawcza i tereny wystawiennicze, a także komory fitotronowe.

– Komory pozwalają na symulowanie całorocznego cyklu pogodowego w warunkach laboratoryjnych – wyjaśnia dyrektor projektu. – To tzw. badania wazonowe. Polegają one na tym, że w wazonach sadzi się rośliny, a następnie symuluje bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury. W centrum będziemy prowadzić badania w zakresie bardzo niskich temperatur. Mało kto w Polsce to robi.

Projekt jest podzielony na dwie części: komercyjną i niekomercyjną. Część komercyjna będzie realizowana w Prószkowie. Powstaną tam laboratoria badawcze komercyjne, wykonujące badania na zlecenie firm, przedsiębiorców, inwestorów zewnętrznych. W Opolu, na terenie kampusu UO w rozbudowanym Wydziale Przyrodniczo-Technicznym przy ul. Czaplaka będą mieć siedzibę niekomercyjne laboratoria badawcze.

Przyznanie nagród w przyszłym roku

Uroczysta gala na V Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie, podczas której miało odbyć się oficjalne ogłoszenie zwycięskiego projektu i wręczenie nagrody była zaplanowana na 26 listopada. Jednak z uwagi na pandemię wydarzenie się nie odbędzie, także w edycji on-line.

– Organizatorzy stwierdzili, że tak duże biznesowe wydarzenie, na które przyjeżdżają przedstawiciele firm zainteresowanych nawiązaniem bezpośrednich kontaktów z laureatami nagrody, powinno odbyć się na żywo – mówi Grzegorz Sawicki. – V Forum Inteligentnego Rozwoju odbędzie się w przyszłym roku, w pierwszym możliwym terminie.

Rozpoczęcie realizacji projektu już w tym miesiącu

Tymczasem jeszcze w tym miesiącu może rozpocząć się realizacja projektu. Jak mówi Grzegorz Sawicki dokumentacja techniczna jest gotowa, zostało też przyznane pozwolenie na budowę w Prószkowie i Opolu.

– W tej chwili dokumentacja jest w ocenie instytucji zarządzających w Urzędzie Marszałkowskim. Taka jest procedura związana z przyznaną dotacją. Musimy przekazać dokumentację do oceny zgodności z unijną dyrektywą środowiskową. Spodziewamy się zwrotu dokumentów na początku przyszłego tygodnia. Myślę, że jeszcze w listopadzie będziemy mogli wbić pierwszą łopatę.

Projekt „Pomologia” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego wartość to około 50 milionów złotych. UO realizuje projekt wspólnie z powiatem opolskim. Zakończenie prac planowane jest na marzec 2022 roku.

Fot. Wizualizacje – Biuro Projektów Strategicznych UO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze