Czy sztuka i ekonomia mogą iść w parze? Najnowsza inicjatywa GSW Najpiękniejsze monety polskie przekonuje, że jak najbardziej. W ramach projektu można obejrzeć wystawę plenerową, wziąć udział w spotkaniu autorskim i stworzyć własną monetę.
Trwający od maja do lipca projekt Najpiękniejsze monety polskie jest pokłosiem współpracy Galerii Sztuki Współczesnej z opolskim oddziałem Narodowego Banku Polskiego.
– NBP jest nietypową instytucją, która wychodzi naprzeciw inicjatywom związanym z kulturą, a GSW poszukuje niestandardowych partnerów – mówi Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. – W tych naszych poszukiwaniach, spotkaliśmy się na styku świata finansów i kultury. Okazuje się, że dwie pozornie tak różne instytucje, jak bank i galeria sztuki mogą realizować wspólne inicjatywy.
Projekt Najpiękniejsze monety polskie udowadnia, że pieniądz również może być dziełem sztuki. – Moneta zaprojektowana przez artystę jest przecież przedmiotem pracy twórczej – zapewnia Joanna Filipczyk. – Na towarzyszących wystawie spotkaniach i warsztatach będziemy starali się przekonać naszą publiczność, by spojrzała na pieniądze nie tylko przez pryzmat ich nominałów, ale też zauważyła ich wartość artystyczną.
Wystawa, warsztaty projektowania monet i spotkanie autorskie
Częścią projektu jest wystawa plenerowa Wybrane monety polskie, którą do lipca można oglądać na placu Jana Pawła II. Na ekspozycji, na dwudziestu planszach przedstawiono wizerunki monet emitowanych przez NBP. Wśród nich są m. in. srebrna i złota moneta wydane z okazji setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, moneta upamiętniająca przełom tysiącleci, czy moneta z cyklu Historia polskiej muzyki rozrywkowej z wizerunkiem Czesława Niemena. Finisaż wystawy odbędzie się 27 czerwca o godz. 14.00 na placu przed GSW.
26 czerwca o godz. 16.00 w GSW odbędzie się spotkanie autorskie z Sebastianem Mikołajczakiem. Polskim medalierem, wykładowcą na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i twórcą monety upamiętniającej wybuch III powstania śląskiego. Artysta będzie opowiadał o pracy grafika projektującego monety.
27 czerwca – podczas Dni Opola – odbędą się warsztaty rodzinne „Wrzuć monetę”. – Będzie to świetna okazja, by pod okiem artystów, pedagogów i pracowników galerii poznać proces twórczy związany z projektowaniem monety – wyjaśnia Anna Łęgowik z GSW. – Od koncepcji i wykonania wzoru z masy ceramicznej oraz zaprojektowania reliefu, aż po wypał. Monety będą wypalane w piecu ceramicznym znajdującym się w naszej pracowni w Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt. Po wypale będzie można zabrać je ze sobą do domu na pamiątkę.
Wejściówki na warsztaty będą do odbioru od 21 czerwca od godziny 12.00 w recepcji GSW – ilość miejsc jest ograniczona.
– Chcemy, by ten projekt przyczynił się do spopularyzowania wiedzy na temat współczesnego projektowania monet – przekonuje Anna Łęgowik. – Nie wszyscy wiedzą, że monety są projektowane przez artystów i odnoszą sukcesy na międzynarodowych wystawach, czy wreszcie że można je nabyć w oddziałach NBP i kolekcjonować.
Projekt jest realizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej i dofinansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Opowiecie.info jest patronem medialnym wydarzenia.
Fot. GSW Opole