Trzecia fala epidemii wygasa, liczba zachorowań na Opolszczyźnie nie przekracza dziesięciu przypadków dziennie, dlatego Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu przywrócił możliwość wizyt u pacjentów.

Od dzisiaj, po wcześniejszym zgłoszeniu lekarzowi lub pielęgniarce, bliscy lub znajomi chorych mogą ich odwiedzać w godzinach 16-18, jednak z ograniczeniem liczby odwiedzających do jednej osoby dziennie i czasu wizyty do maksymalnie 15 minut.

Mimo, że epidemia gaśnie, podczas odwiedzin trzeba przestrzegać zasad sanitarnych obowiązujących w USK, czyli zabezpieczać usta i nos maseczką, dezynfekować ręce przed wejściem na oddział i po wyjściu, oraz zachowywać dystans minimum 1,5 metra od innych osób.

Jeśli ktoś nie zastosuje się do tych zasad, personel USK nakaże takiej osobie natychmiast opuścić szpital.

Zabronione jest odwiedzanie pacjentów USK w Opolu przez osoby chore na choroby zakaźne.

W związku z umożliwieniem odwiedzin, paczki dla pacjentów nie będą już przyjmowane na parterze szpitala.

Od poniedziałku, 21 czerwca, zmieniają się także zasady dotyczące przyjęć pacjentów na oddziały szpitalne – nie wszyscy będą kierowani na testy przeciwko Covid-19. Decyzja będzie uzależniona od wyników wywiadu epidemiologicznego oraz objawów klinicznych u pacjenta.

Taki wywiad będzie przeprowadzany dwukrotnie. Najpierw przy ustalaniu terminu przyjęcia przez pracownika sekretariatu oddziału, który na podstawie udzielonych odpowiedzi zdecyduje, czy kierować pacjenta na badania w kierunku SARS-CoV-2.

Po raz drugi pacjent odpowie na takie same pytania – wypełniając ankietę – w dniu zgłoszenia się do szpitala.

– W przypadku odpowiedzi wskazujących na możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2, decyzję o skierowaniu na badanie podejmie lekarz dyżurny oddziału – mówi Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch, pielęgniarka epidemiologiczna USK w Opolu.

Pacjenci przyjmowani od poniedziałku w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym będą wypełniali taką samą ankietę epidemiologiczną przy konsoli, a potem wraz ankietą zostaną skierowani do puntu triażu, gdzie pracownik medyczny podejmie decyzję o kwalifikacji do wymazu lub skonsultuje tę kwalifikację z lekarzem dyżurnym.

Pacjenci wymagający hospitalizacji, z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, będą kierowani do tymczasowego szpitala covidowego w opolskim CWK lub w przypadku konieczności zastosowania terapii ECMO albo zabiegu operacyjnego w trybie zagrożenia życia, zostaną przyjęci w USK przy al. Witosa – dodaje Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.