Założony w 1993 roku Związek Gmin Prokado obchodził niedawno 30-lecie istnienia. Z tej okazji 9 lutego w „Gościńcu Pod Różą” Chrząszczycach odbyło się jubileuszowe spotkanie.

Na uroczystość przyjechali przede wszystkim delegaci z czterech gmin należących do Prokado, w tym ich włodarze. To Prószków, Komprachcice, Krapkowice i Dąbrowa, którym związek zawdzięcza swoją nazwę. Były przemówienia, podziękowania, gratulacje, życzenia i wymiana upominkami. Jedni wspominali dawne czasy, inni mówili o obecnych, podkreślając dlaczego czysta woda jest tak ważna.

– Prokado poprawia jakość życia mieszkańców, gwarantując im nieprzerwaną dostawę wody. Jest to woda dobrej jakości, która pochodzi z wysoko zmineralizowanych złóż triasowych – mówił Sławomir Augustyniak, przewodniczący zarządu Związku Gmin Prokado. – Być może nie lubią tego nasze urządzenia elektryczne, ale to zdrowa woda nadająca się do picia bezpośrednio z kranu. Regularnie ją badamy, a przez ostatnie lata w ujęciach wody nie zdarzały nam się problemy z bakteriami.

Wśród gości znalazły się też osoby z innych obszarów regionu. Byli to między innymi wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca i prezes Fundacji Rozwoju Śląska Henryk Wróbel. Po przemówieniach uczestnicy uroczystości zjedli wspólnie obiad, a następnie wzięli udział w konkursie na temat historii Prokado. Wielu z nich odpowiadało na pytania w zaledwie kilka sekund.

Oprócz tego dla zgromadzonych wystąpił Kamil Cudzich z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie wraz z akompaniatorem. Na uczestników spotkania czekał też tort, a na startujących w quizie paczki, w których znalazły się między innymi słodycze. Uroczystość poprowadziła Aneta Lissy-Kluczny, a konkurs wiedzy o Prokado Dagmara Duchnowska.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.