Specjalne podziękowania otrzymali wszyscy uczestnicy protestu głodowego w obronie gminy Dobrzeń Wielki.
„W imieniu całej społeczności Gminy Dobrzeń Wielki – piszą autorzy dokumentu – składamy szczególne wyrazy wdzięczności o podziękowania za postawę w czasie trudnej walki o utrzymanie granic gminy i jej struktury organizacyjnej. Państwa desperacja i poświęcenie były symbolem bezgranicznego oddania sprawom naszej małej ojczyzny w walce z bezdusznym aparatem administracyjno-politycznym. Mamy nadzieję, że postawa, którą Państwo prezentowali, wpłynie na autentyczne pielęgnowanie naszej tożsamości w następnych pokoleniach. Nadzieja umiera ostatnia…”
Maria Koschny i Piotr Szlapa zostali ponadto wyróżnieni tytułem „Honorowy Obywatel Gminy Dobrzeń Wielki”.
Uczestnicy protestu spotkali się w Sali OSP w Dobrzeniu Małym z Radą i Zarządem Gminy.
Przypomnijmy: 19 lipca 2016 rząd przyjął rozporządzenie, w wyniku którego od 1 stycznia 2017 r. w granicach Opola znalazło się 12 sołectw lub ich części położonych dotąd w czterech sąsiednich gminach. Wśród terenów wcielonych w granice miasta jest część gminy Dobrzeń Wielki, w której znajduje się m.in. kompleks przemysłowy z Elektrownią Opole.
Powiększenie powierzchni Opola postulował prezydent miasta, Arkadiusz Wiśniewski, wraz z wiceministrem sprawiedliwości, Patrykiem Jakim. Jednak przeciwko takiemu rozwiązaniu od miesięcy protestują samorządowcy i ponad 90% mieszkańców podopolskich gmin. 26 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim rozpoczął się w tej sprawie protest głodowy, który miał skłonić rząd do wycofania się z tej decyzji.
Fot. melonik