Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Spółce Prowod jest ogromne, to około 2 milionów kWh w skali roku. Dlatego Spółka stara się zmniejszyć koszty związane z zakupem energii, jednocześnie nie zmniejszając skali działania. Montaż instalacji fotowoltaicznych ograniczy wydatki na prąd.

1.Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Opolu-Brzeziu.

 Instalacja fotowoltaiczna zainstalowana na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Opolu-Brzeziu

Mając na uwadze obecne ceny energii, które wzrosły prawie o 100%, postanowiliśmy rozpocząć produkcję prądu na terenie naszych obiektów. Na korzyść montażu paneli przemawia też aspekt ekologiczny, gdyż to rozwiązanie zapewne w jakimś ułamku wpłynie pozytywnie na środowisko – informuje mgr inż. Mariusz Pelc, prezes Spółki Prowod.

Spółka na przestrzeni ostatnich lat, sukcesywnie stara się inwestować w odnawialne źródła energii. Pierwsza farma fotowoltaiczna Spółki powstała w 2018 roku podczas modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Chróścicach. To tzw. instalacja gruntowa o mocy niespełna 40 kilowatów. Następnie w 2021 roku podczas modernizacji PSZOK-u w Chróścicach, została zainstalowana instalacja dachowa o mocy około 12,5 kilowata.

3.W 2021 roku podczas modernizacji PSZOK-u w Chróścicach, została zainstalowana instalacja dachowa

W 2021 roku podczas modernizacji PSZOK-u w Chróścicach, została zainstalowana instalacja dachowa

Z kolei w marca ubiegłego roku zakończyła się realizacja kolejnej instalacji fotowoltaicznej tym razem na terenie SUW Opole-Brzezie. Jej całkowita moc wynosi niespełna 100 kilowatów, koszt realizacji zadania to prawie 368 tysięcy złotych brutto. Wykonawcą przedsięwzięcia była firma EnSky & Tehilo Sp. z o. o. z Popielowa, która została wybrana w drodze ofertowego postępowania publicznego. W obliczu prognozowanych wzrostów cen energii elektrycznej, inwestycja ma na celu zoptymalizowanie, na przestrzeni kolejnych lat kosztów funkcjonowania SUW. Trzeba również wspomnieć, że wymienione przedsięwzięcia zostały sfinansowane ze środków UE.

W przyszłości planujemy stworzenie farmy fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków w Dobrzeniu Wielkim. W tym zakresie już w grudniu 2020 roku z Tauron Dystrybucja SA pozyskaliśmy warunki jej przyłączenia. Jednak w celu wykonania tej inwestycji konieczna jest zmiana miejscowych planów zagospodarowania. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku zmiany zostaną wprowadzone i na ich bazie będziemy mogli rozpocząć prace. Czas jest tu bardzo istotny, ponieważ chcemy możliwie jak najszybciej zacząć korzystać z darmowej energii słonecznej. Szacowana wielkość instalacji to około 230 kilowatów – mówi Mariusz Pelc.

2.Pierwsza farma fotowoltaiczna Spółki powstała w 2018 roku podczas modernizacji SUW w Chróścicach

Pierwsza farma fotowoltaiczna Spółki powstała w 2018 roku podczas modernizacji SUW w Chróścicach

Pamiętajmy, że energia elektryczna jest jednym z głównych czynników generujących koszty, jeżeli chodzi o składniki taryfy sprzedaży wody i odbioru ścieków od mieszkańców. Jeżeli obniżymy te koszty to prawdopodobnie obniży nam koszt produkcji wody czy oczyszczenia ścieków na oczyszczalni.

W przyszłości rozważamy również montaż instalacji na pozostałych SUW-ach, na terenie innych gmin, które obsługuje Spółka. Każde obniżenie kosztów związanych ze świadczeniem usług, może realnie wpłynąć na obniżenie kosztów jakie ponoszą mieszkańcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wysokość pozostałych kosztów przekroczy wielkość naszych oszczędności. Szczególnie w oczyszczalniach, zamontowane jest wiele energochłonnych urządzeń, które pracują całą dobę – tłumaczy Mariusz Pelc.

Inwestycja Spółki Prowod w fotowoltaikę to obniżenie kosztów funkcjonowania obiektów o około 20%, co w skali roku przekłada się na wymierne korzyści.

CZYTAJ: „Wody dla mieszkańców nie zabraknie” zapewnia mgr inż. Mariusz Pelc, nowy prezes Spółki Prowod

*Materiał partnera

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie