Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest uroczystym dniem dla dzieci z całego świata. To właśnie 20 listopada w 1989 roku uchwalono najważniejszy dokument poświęcony dzieciom – Konwencję o Prawach Dziecka. W Publicznym Przedszkolu w Starych Siołkowicach również uczczono tę wyjątkową datę.

– Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzimy razem z organizacją UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom). Organizacja ta niesie wielowymiarową pomoc dla dzieci m.in. opiekę lekarską, troskę o odpowiednie wykształcenie i bezpieczeństwo najmłodszych – mówiła Sabina Bryczek, nauczycielka wychowania przedszkolnego w Publicznym Przedszkolu w Starych Siołkowicach. – W związku z tym, poprosiliśmy rodziców, aby przygotowali swoim pociechom niebieskie ubrania, bo to właśnie niebieski kolor kojarzy się z organizacją UNICEF i symbolizuje jedność wszystkich dzieci na świecie.

W każdej z czterech grup wiekowych: w Biedronkach, Motylkach, Pszczółkach i Żabkach przeprowadzono zajęcia dotyczące praw dziecka. Ponadto na przedszkolaków czekały również inne atrakcje m.in. malowanie twarzy, malowanie kredą na podwórku czy wykonywanie prac plastycznych. Odbył się również ,,Niebieski marsz Przedszkolaków”. Najmłodsi wyszli poza teren przedszkolnej placówki, aby pokazać, że prawa dziecka nie są im obojętne. 

– Chcemy, aby nasze przedszkolaki były świadome swoich praw i potrafiły umiejętnie walczyć o ich przestrzeganie – dodała Sabina Bryczek. – ,,Prawo” to dosyć trudne słowo, ale już nawet malutkie dzieci zapytane o swoje prawa, potrafią je wymienić. Obchody tego dnia są bardzo ważne, a tym roku mają szczególny przekaz, gdyż tak wiele dzieci z Ukrainy musi uciekać przed wojną. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania i rozwijania się najmłodszych jest świadomość, że żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania.

Publiczne Przedszkole w Starych Siołkowicach co roku uroczyście obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W 2022 roku świętu przewodniczyły hasła tolerancji, różnorodności i przeciwdziałaniu dyskryminacji, bo wszystkie dzieci są równe wobec prawa.

fot. Publiczne Przedszkole w Starych Siołkowicach

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.