Puchar Kontynentalny w Zakopanem. Fettner triumfuje, Wąsek najlepszym z Polaków

Od lewej: Bor Pavlovcic (Słowenia), Manuel Fettner (Austria), Ulrich Wohlgennant (Austria)   © Tomasz Chabior

Austriak Manuel Fettner wygrał konkurs indywidualny Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. W zawodach skakało aż dwunastu Polaków, ale tylko czterech z nich dostało się do serii finałowej. Najlepiej spośród biało-czerwonych wypadł Paweł Wąsek, który zajął 10. miejsce.

Fettner: „Lubię Zakopane i polską publiczność”

Nie podlega dyskusji, że konkurs zdominował Manuel Fettner, który był najlepszy w obu odsłonach konkursu skacząc najpierw 134, a później 138,5 m. Po konkursie przyznał, że wokół Wielkiej Krokwi zawsze panuje dobra atmosfera.

– Zakopane to jedno z moich ulubionych miejsc do skakania. Lubię tu przyjeżdżać, gromadzi się tu zawsze dużo miłych kibiców, a atmosfera jest wspaniała. Polska publiczność jest dobra do skakania na nartach – mówi.

Austriacko-słoweńskie podium

Oprócz Austriaka na „pudle” stanęli jego rodak, Ulrich Wohlgennant, który zajął 3. miejsce, oraz Słoweniec Bor Pavlovcic sklasyfikowany na 2. pozycji. Fettner i Pavlovcic po pierwszej serii zajmowali te same lokaty, ale trzeci był Kazach Sergey Tkachenko, którego miejsce – awansując w drugiej turze z 5. na 3. pozycję – zajął Wohlgennant.

Dobry występ Pawła Wąska

Najlepszy spośród Polaków w sobotnim konkursie Wąsek zajął 10. miejsce. Choć po pierwszej rundzie był trzynasty, w drugiej skoczył 133 m i awansował o trzy lokaty. Nieźle spisał się też Bartosz Czyż – skoki na odległości 127,5 oraz 122 m dały mu 23. pozycję. Dwie lokaty niżej sklasyfikowany został Tomasz Pilch, który skoczył 127,5 oraz 121,5 m, a trzydziesty był Aleksander Zniszczoł – 126 i 110,5 m.

Paweł Wąsek   © Tomasz Chabior

Druga seria bez ośmiu Polaków

W drugiej turze nie zobaczyliśmy ośmiu biało-czerwonych, których wyniki nie były najlepsze. Do finałowej rundy nie dostali się Klemens Murańka (32.), Krzysztof Miętus (40.), Przemysław Kantyka (43.), Krzysztof Leja (48.), Andrzej Stękała (50.), Kacper Juroszek (54.), Stanisław Biela (55.) i zdyskwalifikowany Karol Niemczyk.

Z uwagi na to, że w Pucharze Kontynentalnym nie rozgrywa się kwalifikacji – w konkursie na Wielkiej Krokwi wystartowali wszyscy powołani na zawody w Zakopanem biało-czerwoni z wyjątkiem Krzysztofa Bieguna, który nie pojawił się na starcie.

Drugi konkurs Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem zostanie przeprowadzony w niedzielę. Jego start zaplanowano na godz. 10:30. O 9:00 rozpocząć ma się seria próbna.