Podróżując w tym roku po Słowenii, moją uwagę zwróciły pojemniki na recykling, kolorowe dodatkowo ozdobione ciekawymi śmiesznymi wzorami. Pojemniki nie są oczywiście czymś wyjątkowym w Europie, natomiast dla mnie ciekawe było, to jak wszyscy bez względu na wiek z nich korzystają.
Widok małych dzieci, które bez żadnej, asysty dorosłych nosiły odpady do odpowiednich pojemników, był na porządku dziennym. Stąd pojemniki celowo malowane są tam na konkretne kolory, dodatkowo obklejone są w śmieszne wzory butelek czy opakowań tak, żeby szczególnie dzieci bez trudu mogły się orientować co do przeznaczenia pojemnika.
Piszę o tym, bo warto na pewno korzystać z dobrych wzorców, do jakich postawa pro ekologiczna mieszkańców Słowenii się zalicza oraz po to, by zwrócić uwagę na sam proces recyklingu.
Recykling (recycling ang.) to proces powtórnego wykorzystania odpadów, co ma na celu ochronę środowiska poprzez ograniczanie zużycia surowców naturalnych, czego wynikiem jest ponowne użycie materiałów odpadowych. Jedną z form recyklingu jest segregacja śmieci, która prócz dobrych chęci nie wymaga od nas większego zaangażowania. Stąd ważne jest, by każde państwo promowało ją i wdrażało programy mające na celu budowanie od najmłodszych lat postaw pro ekologicznych, czego przykładem może być wspomniana przeze mnie Słowenia.
W Słowenii według Eurostatu ilość odpadów podlegająca recyklingowi to przeszło 40%, co plasuje ją wysoko w rankingu krajów UE. W Polsce jest to 13%, czyli wciąż mamy dużo do zrobienia, żeby zbliżyć się do średniej UE, która wynosi 27%.
Działania mające na celu polepszenie tego stanu rzeczy w Polsce to programy edukacyjne realizowane przez Ministerstwo Środowiska takie jak np. Ekodzieciaki – kampania dedykowana do dzieci i młodzieży, dzięki której przybliżana jest najmłodszym ochrona środowiska w przystępny dla nich sposób. Kampanie pro ekologiczne czy konkursy są prowadzone z myślą o kształtowaniu świadomości ekologicznej. Same działania Ministerstwa, jak i organów podległych nie są jednak wystarczające. Bardzo wiele zależy od nas samych szczególnie rodziców, którzy wychowując dzieci powinni zwracać uwagę na ekologię, co na pewno będzie procentowało w przyszłości.
Segregacja śmieci w niektórych krajach jest obowiązkowa pod groźbą wysokich kar pieniężnych, co jak w przypadku np. Austrii doprowadziło do bardzo wysokiego wzrostu odpadów podlegających recyklingowi. Co stawia go w czołówce krajów z najwyższym wskaźnikiem powtórnego przetwarzania odpadów. W Polsce pozostaje prawo wyboru, jeśli nie segregujemy, płacimy więcej za odbiór śmieci.
Polska do 2020 roku zgodnie z dyrektywą unijną ma przetwarzać 50% odpadów, pozostaje więc niewiele czasu, by ten wskaźnik osiągnąć. Jeśli więc będziemy bardziej zdyscyplinowani w segregacji odpadów, powinniśmy sprostać wymogom unijnym.
Ważne jest, by ten temat towarzyszył od najmłodszych lat, stąd wszelkie kampanie edukacyjne, lekcje, spotkania powinny być na porządku dziennym. Pamiętajmy, że przede wszystkim wymagać powinniśmy od siebie, stąd kształtowanie postawy ekologicznej leży w gestii każdego z nas.