Piłkarska kadra do lat 18 pokonała Szwecję 4-1. Mecz odbył się w czwartek (12.10) na stadionie Odry Opole. We wtorek o 15.00 na obiekcie Stali Brzeg reprezentacja ugości również Czechów.

Kibice obejrzeli przy Oleskiej 51 dwie różne połowy w wykonaniu biało-czerwonych. W pierwszej, choć to gospodarze stworzyli sobie więcej okazji, lepiej poradzili sobie Szwedzi. Po golu Kaliphi Jawli prowadzili już od 6. min, aż do przerwy, a później jeszcze przez kolejnych 8 minut. Od tamtej chwili Polacy zaczęli już zamieniać swoje liczne sytuacje na gole – przed ostatnim gwizdkiem zdobyli ich cztery.

Remis w 53. min dał Jan Łabędzki, a 10 minut później na 2-1 dla biało-czerwonych trafił Filip Rózga. Wtedy polska kadra nieco zwolniła, na chwilę oddała nawet inicjatywę Skandynawom, ale ci nie wykorzystali żadnej okazji, która mogłaby zmienić wynik. Zrobili to dopiero Alan Rybak w 84. min i Dominik Gregorski w 88. min, dzięki czemu Polska pokonała Szwecję 4-1.

Trzy mecze w sześć dni

Na trwające zgrupowanie selekcjoner Marcin Włodarski powołał 37 zawodników, którzy rozegrają w sumie trzy mecze, z czego dwa na Opolszczyźnie. Kolejnym po spotkaniu przeciwko Szwedom w Opolu będzie wtorkowe (17.10) starcie z Czechami w Brzegu, które zaplanowano na godz. 15.00. W międzyczasie – dokładnie w piątek (13.10) – część kadry zmierzy się w Rzeszowie ze Słowacją.

W tym bardzo szerokim gronie zawodników znaleźli się gracze polskich i zagranicznych klubów. To chociażby Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Legia Warszawa, Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze, ŁKS Łódź, Stal Rzeszów, Wisła Kraków, Cracovia, Jagiellonia Białystok, Pogoń Szczecin czy Sandecja Nowy Sącz. Powołania otrzymali też piłkarze Juventusu, Borussii Dortmund, VfL-u Wolfsburg, VfB Stuttgart, Borussii Moenchengladbach, PAOK-u Saloniki, Parmy Calcio, a nawet amerykańskiego FC Dallas.

Taki ruch Marcin Włodarski uzasadnia koniecznością dokonania selekcji przed zbliżającymi się mistrzostwami świata. Droga jego podopiecznych do tego mundialu prowadziła przez turniej Elite Round, dzięki któremu zakwalifikowali się do mistrzostw Europy. Dotarli w nich do półfinału, więc dostali się również na mistrzostwa globu. Te potrwają od 10 listopada do 2 grudnia, ugości je Indonezja, a biało-czerwoni w fazie grupowej zmierzą się z: Japonią (11 listopada), Senegalem (14 listopada) i Argentyną (17 listopada).

Opolszczyzna gościnna dla reprezentacji

Na koniec warto wspomnieć, że oba spotkania reprezentacji U-18 na Opolszczyźnie organizuje Opolski Związek Piłki Nożnej. I to nie po raz pierwszy, bowiem piłkarskie reprezentacje narodowe gościły w naszym regionie już kilka razy. Męskie młodzieżówki podejmowały: Portugalię, Szkocję i Anglię, a rok temu także Niemcy. Żeńskie ekipy mierzyły się natomiast z Bośnią i Hercegowiną oraz z Czechami.

Polska – Szwecja 4-1 (0-1)

Bramki: 6. Kalipha Jawla (0-1), 53. Jan Łabędzki (1-1), 63. Filip Rózga (2-1), 84. Alan Rybak (3-1), 88. Dominik Gregorski (4-1).

Sędziowali: Marcin Kochanek (gł.), Paweł Jałowiec (as.), Jakub Konicki (as.), Bartosz Owsiany (tech.)