Fundacja im. Romana Kirsteina z Opola, upamiętniająca nieżyjącego opozycjonistę z Opola, walczącego z represyjnym system PRL, przyjęła sobie za cel upowszechnianie idei solidaryzmu społecznego. W związku 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych zaprasza do udziału w projekcie „Mój postulat 2020”.

– Zachęcamy mieszkańców Opola do aktywnego włączenia się w tą akcję, poszukując odpowiedzi na pytanie, jaki postulat byłby dla mnie, mojego środowiska, miasta i kraju dzisiaj ważny – mówi Agnieszka Rybka, córka Romana Kirsteina i członek zarządu fundacji jego imienia. – Realizacja tych postulatów pozwoli nam żyć lepiej.

Postulaty można umieszczać na facebookowym profilu Izby Pamięci Solidarności w Opolu (www.facebook.com/Izba-Pami%C4%99ci-Solidarno%C5%9Bci-Opole-329324867960364/), można je też wpisywać pod postami Opolan, które znajdą się na tym portalu społecznościowym FB.

Najważniejsze postulaty zostaną umieszczone na tablicach instalacji miejskiej, która zostanie otwarta 31 sierpnia o godz. 9 na Moście Groszowym w Opolu. Wydarzeniu będzie towarzyszył happening.

W tym dniu będzie można zwiedzić także wystawę stałą „Śladami czasu nadziei” w Izbie Pamięci Solidarności (Centrum Dialogu Obywatelskiego, przy Damrota 1 w Opolu).

– W odróżnieniu od postulatów sierpniowych z 1980 roku, te sformułowane dzisiaj mają być skierowane do nas samych, jako społeczeństwa – podkreśla Agnieszka Rybka. – Tutaj ważna jest idea solidaryzmu społecznego i jej upowszechnianie, tak, żeby nam wszystkim żyło się lepiej. W naszych działaniach nie ma polityki, tylko prospołeczne działania.

Pani Agnieszka, jako ważny dla siebie postulat, podaje „tolerancję”.

– Tolerancja to życie obok siebie, bo każdy ma prawo żyć na swój własny sposób. Trzeba żyć tak, by nie krzywdzić drugiego człowieka – podkreśla pani Agnieszka.

Do projektu już zostali zaproszeni znani Opolanie ze świata kultury, sportu oraz samorządowcy.

„Mój postulat 2020”, to akcja społeczna, która zaczęła się 14 sierpnia od publikowanych codziennie na FB kartek z kalendarza z 1980 r., opisujących kolejne dni strajku sprzed 40 laty.

14 sierpnia 1989 roku rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, skąd protesty szybko rozlały się po całej Polsce. Zakończyły się one podpisaniem pamiętnych Porozumień Sierpniowych między strajkującymi i ówczesnymi władzami PRL. Strajki były reakcją na rosnące ceny żywności, represje i nieuzasadnione zwolnienie Anny Walentynowicz ze stoczni gdańskiej.

Rocznica Sierpnia 1980. „Mój postulat 2020”. Napisz, co dla ciebie jest ważne…

fot. Izba Pamięci Solidarności /FB

– Nie dyskutujemy z postulatami sierpnia 80, ale chcemy  skorzystać z metafory porozumień, żeby stworzyć przestrzeń do rozmowy o ważnych społecznie tematach – podkreślają organizatorzy akcji „Mój postulat 2020”.

Rocznica Sierpnia 1980. „Mój postulat 2020”. Napisz, co dla ciebie jest ważne…

fot. Izba Pamięci Solidarności/FB

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.