To już szósta edycja konkursu pt. „List do taty” dla uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych. I można powiedzieć, że nie przypadkiem się stało, że u nas, na Opolszczyźnie, jest kierowany do dzieci z powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego, strzeleckiego, głubczyckiego, krapkowickiego i oleskiego.

– W powiatach z mojego okręgu wyborczego problem eurosieroctwa jest bardzo dotkliwy, a ojcowie są w domu od święta – podkreśla senator Godyla, sam ojciec piątki dzieci, w tym jednego przysposobionego, bo kiedy starsze dzieci państwa Godylów podrosły, wzięli dziecko z domu dziecka.

Jednym z celów konkursu jest m.in. zwrócenie uwagi na niezastąpioną rolą taty, a także umiejętność godzenia życia rodzinnego z pracą zawodową ojca.

Zadaniem uczestników konkursu będzie napisanie pracy na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata.

– Tato to ktoś wyjątkowy w rodzinie, to można odnieść ze zbioru listów poprzedniej edycji konkursów – mówi senator Godyla. – Łza człowiekowi kręci się w oku, jak np. dziecko pisze list do zmarłego taty. Pomysł konkursu bardzo mi się spodobał. Te listy są wyjątkowo wzruszające, ale też potrzebne, by dorośli mogli zobaczyć, jak ważna jest rola ojca w rodzinie.

Senator Beniamin Godyla jest członkiem Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, której przewodniczy Jan Filip Libicki.  To z inspiracji jej członków wznowiono po przerwie konkurs. Ponadto, oprócz senackiej Komisji Rodziny, organizatorami są senatorowie i zespół Tato.Net Fundacji im. św. Cyryla i Metodego.

Konkurs jest prowadzony w okręgach wyborczych senatorów RP.

– Intencją konkursu jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagadnienie związane z niezastąpioną rolą ojca w życiu dziecka oraz zaangażować jak największą liczbę szkół w propagowanie roli ojca, w budowaniu harmonii rodzinnej i jego udział w wychowaniu dzieci – podkreśla senator Godyla.

Szkoły organizujące konkurs będą proszone o zorganizowanie lekcji na temat „Rola ojca w życiu dziecka i w rodzinie”. Szkoły otrzymają od organizatorów materiały edukacyjne, które pomogą w zorganizowaniu tych zajęć. W zajęciach będą mogli wziąć udział zaproszeni goście, w tym przedstawiciele organizatorów konkursu.

Na lauretów etapu okręgowego czekają różne nagrody. Zwycięzca etapu okręgowego otrzymuje możliwość wyjazdu wraz z opiekunem (najlepiej ojcem) do Senatu na ogłoszenie wyników konkursu, na zaproszenie i koszt senatora Beniamina Godyli. W ogólnopolskim finale konkursu zostaną przyznane trzy nagrody główne o charakterze rzeczowym oraz wyróżnienia. Nagrodą dodatkową może być publikacja anonimowa pracy.

Szkoły podstawowe mogą przysyłać zgłoszenia mailowo na adres:  senator.godyla@gmail.com do 28 maja 2021 r. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.senatorgodyla.pl oraz na Facebooku, www.facebook.com/SenatorGodyla.

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.