Rodziny bawiły się w niedzielne popołudnie w Dobrzeniu Małym [GALERIA]

© Tomasz Chabior

Dzieci i dorośli bawili się podczas pikniku rodzinnego przy placu zabaw w Dobrzeniu Małym. Wszystkie atrakcje niedzielnego (27 września) spotkania były darmowe.

W programie znalazły się między innymi gry i zabawy z animatorami, warsztaty modelarskie i cyrkowe, konkursy z nagrodami oraz pokaz kuchni śląskiej. Dzieci mogły skorzystać też z dmuchanych atrakcji. Poza tym każdy mógł za darmo zjeść.

– Bardzo mi się tutaj podoba. Panuje przyjazny klimat, jest dobre jedzenie, a w konkursach można wygrać fajne nagrody. Przyjechałabym tutaj jeszcze raz – przyznała Zuzia Krawiec, uczestniczka pikniku.

Goście imprezy mogli też obejrzeć stoiska w lokalnymi wyrobami. Swoje produkty wystawiły między innymi koło gospodyń wiejskich „Dobrzenianki” oraz „Pracownia Smaków” należąca do Patryka Buchty. Oprócz tego swoje umiejętności zaprezentowała grupa cyrkowa „Cudaki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

Imprezę sfinansowano z funduszu Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej, podobnie jak czerwcowe warsztaty „Gotuj z natury”, które odbyły się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzeniu Małym.

MIS to nowość autorstwa Urzędu Marszałkowskiego i marszałka Andrzeja Buły. Projekt rozpoczął się w tym roku i potrwa do 2022. Obejmie aż 1 021 sołectw, które w ciągu tych trzech lat otrzymają wsparcie w wysokości 5 tys. zł od Urzędu Marszałkowskiego i co najmniej 1 tys. zł od swoich gmin.

– To druga część naszego niewielkiego wielopokoleniowego cyklu. Kilkukrotnie ją przekładaliśmy, ale przynajmniej pogoda nam dopisała – mówił Jan Kołodziej, sołtys Dobrzenia Małego. – Nasz piknik rodzinny dedykowany jest głównie dla dzieci, ale starsi też się włączyli. Poprzez zabawę chcemy zacieśniać więzi międzyludzkie.

Piknik zorganizowały rada sołecka Dobrzenia Małego i członkowie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Imprezie towarzyszyła inicjatywa „Piaskownica 2020” autorstwa Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu.

– „Piaskownica 2020” to spotkanie na rzecz rodziny i dziecka. To element promujący ją i zwracający uwagę na jej wagę. Chcemy ograniczyć odbieranie rodzicom dzieci i umieszczanie ich w pieczy zastępczej – tłumaczyła Agnieszka Gabruk z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu. – Im trwalsza rodzina, tym mniejsza ryzyko, dlatego należy je wspomagać. W województwie wciąż mamy przypadki odbierania dzieci rodzinom, ale ich liczba na szczęście spada.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.