Rogi w gminie Niemodlin to zagadkowa wieś. Według urzędowej informacji na koniec 2014 roku mieszkało w Rogach 179 osób (na koniec 2010 było 194 mieszkańców). Mimo że Rogi mają tak mało mieszkańców, są one siedzibą Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i mają piękny, duży kościół parafialny. Poniżej zdjęcia, pokazujące go z czterech różnych stron:
Kościół w Rogach ma bardzo wysoką wieżę. W gminie Niemodlin jest kilka kościołów, ale wyższą wieżę ma tylko kościół w Niemodlinie.
Parafia w Rogach nie składa się oczywiście z samej tylko wsi Rogi. Rogi są najludniejsze. Pozostałe sześć miejscowości, wchodzących w skład parafii, to: Roszkowice (152 mieszkańców), Tłustoręby (149), Góra (124), Tarnica (118), Rutki (73) i Mała Góra (21). W całej parafii na koniec 2014 roku mieszkało zatem 816 ludzi. Nawet jeśli wszyscy byli katolikami, to i tak wydaje się to niedużo.
Kościół w Rogach wybudowano w latach 1901-1903 w stylu neoromańskim. Już wcześniej we wsi był kościół drewniany, pochodzący z końca XVII wieku. Gdy wybudowano nowy, drewnianego nie rozebrano. Aż do 1996 roku oba kościoły stały obok siebie. Przez niemal stulecie maleńkie Rogi miały więc nawet dwa kościoły.
Dziś części rozebranego drewnianego kościoła z Rogów znajdują się w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, gdzie czekają na lepsze czasy, czyli na zmontowanie go w jakimś nowym miejscu (mówi się o cmentarzu w Opolu). Widok dawnego drewnianego kościoła pokazuje ilustracja poniżej:
Z drewnianym kościołem wiąże się legenda. Podobno przy jego budowie nie wydano wszystkich pieniędzy przeznaczonych na ten cel. Niewykorzystane pieniądze ukryto gdzieś w kościele, z przeznaczeniem na przyszły remont. Już nikt ich jednak nie odnalazł. Podobno do dziś nawiedza kościół (a ściśle mówiąc, to części składowane w Bierkowicach) duch jego budowniczego. Szuka on ukrytych pieniędzy. Zapewne z myślą o remoncie.
Maleńkie Rogi mają też aż trzy cmentarze. Jeden z nich znajduje się przy kościele i wydaje się już pełny. W bliskim sąsiedztwie powstał więc nowy cmentarz:
Na archiwalnej mapie okolicy (z 1912 roku) w Rogach (wtedy Rogau) jedyny zaznaczony cmentarz (Khf – Kirchhof) znajduje się jednak w innym miejscu:
Jest on w tym miejscu do dziś. Wygląda tak, jakby kiedyś zaplanowano nawet miejsce na jego poszerzenie:
Cmentarz ten jeszcze niedawno był użytkowany. Ostatni pochówek, na jaki trafiłem, był z 1997 roku. Jak niedaleko jest z tego cmentarza do pozostałych dwóch pokazuje kolejne zdjęcie:
Nagrobek na pierwszym planie jest jeszcze sprzed wojny. Za polem, w lewo od nagrobka, widać kościół z cmentarzem. W prawo od nagrobka jest nowy cmentarz (ciemniejsze świerki są już w obrębie cmentarza).
Maleńkie Rogi mają też swoją szkołę, i to jeszcze w klasycystycznym pałacyku, dawnej siedzibie rodu Praschmów:
To, że szkoła jest w pałacyku, nie przeszkadza, by obok niej znajdowała się współczesna sala gimnastyczna. Na zdjęciu poniżej widać ją z prawej strony:
O szkole w Rogach pisałem już kiedyś. Zainteresowani znajdą ten tekst pod adresem:
https://www.grupalokalna.pl/beczka/szkola-w-rogach-w-gminie-niemodlin-jest-wyjatkowa
Obok szkoły rozciąga się dawny park. Z zamieszczonej wcześniej mapy z 1912 roku widać, że był w nim np. staw z wyspą, na którą wchodziło się po mostku. Nie sprawdzałem, czy ten staw, wyspa i mostek jeszcze istnieją.
Rogi mają też swoją ochotniczą straż pożarną. Na kolejnym zdjęciu z lewej wóz bojowy druhów z Rogów. Zdjęcie to zrobiłem podczas tegorocznych dożynek gminy Niemodlin, które odbywały się w Roszkowicach. Strażacy z Rogów zabezpieczali tę imprezę. Z prawej remiza OSP w Rogach:
Jak na miejscowość ze 179 mieszkańcami, Rogi wydają się być bogato uposażone.
W obrębie pól należących do wsi Rogi znajdował się kiedyś Folwark o zagadkowej nazwie Sorgenfrei, czyli Beztroska. Skąd wzięła się taka niecodzienna nazwa? Jaka jest historia grobu dziewczyny w sąsiedztwie gruzów po dawnej Beztrosce? Nie znam odpowiedzi na te pytania. O Beztrosce – Sorgenfrei pisałem już wcześniej. Artykuł jest pod adresem:
https://www.grupalokalna.pl/beczka/w-poszukiwaniu-beztroski
W pobliżu Rogów jest jednak jeszcze dziwniejsze miejsce. Są to Pogi. Jeśli na Google earth wyświetlimy sobie zdjęcie satelitarne okolic Rogów, to Pogów na nim nie znajdziemy. Jeśli jednak do wyszukiwarki Google earth wpiszemy "Niemodlin Pogi", to będziemy mieli Pogi zaznaczone. Leżą one w miejscu zakrętu drogi z Rogów do Góry:
Problem polega na tym, że tam nie ma śladu jakiejś miejscowości. Pojechałem obejrzeć to miejsce. Nic nie znalazłem. Na mapie z 1912 roku obok zakrętu drogi między Rogami (Rogau) a Górą (Gr. Ghurau + Ghurau) też nic nie ma. Żadnych Pogów:
Nie ma też żadnych Pogów na mapach z lat wojny. Pogi musiałyby zatem być powojenne, ale w takim razie, dlaczego nie ma żadnego ich śladu. Myślę że te Pogi to jakaś pomyłka.
Pomyłka, nie pomyłka, różne komputerowe automaty pracują. Skoro na mapie są Pogi, to jakaś strona w internecie informuje, gdzie jest najbliższy bankomat w Pogach lub okolicy. Inna strona informuje, jak daleko jest z Pogów do najbliższych lotnisk. Jeszcze inna informuje o lekarzach w Pogach i okolicy. Są nawet zagraniczne strony, dotyczące Pogów, np. strona polecająca "Nachrichten aus Pogi", czyli "Wiadomości z Pogów":
I wszystko byłoby pięknie, gdyby były Pogi, ale Pogów nie ma. A może są jakieś Pogi, tylko mnie nie udało się ich odnaleźć. Jeśli ktoś wie cokolwiek o Pogach, to będę wdzięczny za sygnał na adres e-mail podany pod artykułem.
I na koniec jeszcze odmiana nazwy Rogi. Wydaje mi się oczywiste, że te Rogi i tych Rogów. Nie wszystkim jednak wydaje się to oczywiste. Strona eholiday.pl w dziale map proponuje mi Mapę Róg, a nie Mapę Rogów:
Warto wybrać się na wycieczkę po Rogach i okolicy. Jeszcze raz przypominam się z prośbą o informacje na temat Pogów, a także o Sorgenfrei, o grobie dziewczyny etc. Kontakt na adres e-mail:
beczka@ceti.com.pl