Źródło zdjęcia: www.filharmonia.opole.pl/
Koncert muzyki gospel w wykonaniu chóru FeelinGospel odbędzie się08.02.2015r. godz. 17:00
Chór FeelinGospel powstał w 2002 roku w Opolu z inicjatywy śpiewaków, których powołaniem i pasją jest uwielbianie Boga poprzez śpiew.
Członkowie zespołu poprzez muzykę wyrażają radość, jaka towarzyszy ich chrześcijańskiemu stylowi życia. Znaczną część repertuaru stanowią pieśni autorskie, pisane pod wpływem osobistych przeżyć. Muzyczną inspirację czerpią z nurtów: worship, gospel i soul, pośród których nie zabrakło domieszki słowiańskiej nuty. Chórzystów, działających pod muzycznym kierownictwem Agnieszki i Andrzeja Wilczyńskich, wspiera zespół instrumentalny oraz soliści.
FeelinGospel występuje w kościołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i domach kultury (m.in. w Krapkowicach, Niemodlinie, Zdzieszowicach, Głubczycach; koncert charytatywny w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu, występ plenerowy podczas Opolskich Dni Biblii). Chór był również gospodarzem trzech koncertów w ramach Opolskiej Nocy Kultury 2012, 2013 i 2014r. (“Gospel Night”, “Gospel 2Night” oraz "Gospel 3Style") organizowanej przez Urząd Miasta Opola.
W styczniu 2013r. chór FeelinGospel wystąpił na scenie klubowej Filharmonii Opolskiej, natomiast w listopadzie 2013r. chór zaprezentował swój repertuar w Sali koncertowej Filharmonii Opolskiej w ramach XII Opole Gospel Festival.
W 2014r. ukazał się pierwsza płyta chóru – dwupłytowe wydawnictwo CD i DVD z koncertu live "Gospel 2Night" z gościnnym udziałem amerykańskiego wokalisty Sammy Pawlaka.
Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki, mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka gospel charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Pochodząca z języka angielskiego nazwa gospel oznacza Dobrą Nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie.
Miejsce: Scena klubowa
Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie Filharmonii Opolskiej lub na godzinę przed koncertem w Bufecie Klubu Muzycznego.
Piątek 13 Luty 2015, 19:00
Filharmonicy Opolscy
Piotr Wijatkowski – dyrygent
Andrzej Krawiec – skrzypce
Program:
Robert Schumann – Uwertura Manfred op. 115
Johannes Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll Szkocka op. 56
Koncert symfoniczny
Piątek 13 Luty 2015, 19:00
Filharmonicy Opolscy
Piotr Wijatkowski – dyrygent
Andrzej Krawiec – skrzypce
Program:
Robert Schumann – Uwertura Manfred op. 115
Johannes Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll Szkocka op. 56
Piotr Wijatkowski
Urodził się w Lublinie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w której odbywał studia dyrygenckie w klasie profesora Henryka Czyża (koncert dyplomowy z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie). Naukę kontynuował w Hochschule für Musik und darstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem Michaela Gielena. Uczestniczył w kursach interpretacyjnych prowadzonych przez Davida Epsteina. W 2008 r. Rada Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) nadała mu tytuł doktora sztuki muzycznej.
Działalność artystyczną rozpoczął w 1989 r. Jego dyrygencki kunszt poznali melomani Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Egiptu, Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Portugalii, Szwecji, Holandii, Danii, Ukrainy i Albanii. Regularnie koncertuje w kraju prowadząc orkiestry większości polskich filharmonii. Współpracuje z wybitnymi solistami. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach. Ma w repertuarze wszystkie najważniejsze dzieła symfoniczne i kameralne. Dokonał kilku światowych i europejskich prawykonań oraz rejestracji dla radia i telewizji m. in. TVP2, TV Polonia, II Programu PR, Telewizji Ukraińskiej, Telewizji Egipskiej (satelitarna transmisja koncertów z Cairo Symphony Orchestra), Telewizji Albańskiej (satelitarna retransmisja koncertu z Orkiestrą Symfoniczną Radia i Telewizji w Tiranie).
W latach 1993 – 2011 Piotr Wijatkowski pracował w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 1997 r. objął stanowisko I dyrygenta, a od 2009 r. do końca 2011 r. był jej dyrektorem artystycznym. Z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej występował na wielu krajowych estradach, m. in. dwukrotnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego (Polskie Radio). Poprowadził również dziesięć zagranicznych tournées orkiestry (kraje europejskie oraz Korea Południowa).
Dyskografia artysty zawiera sześć płyt nagranych z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej. Cztery z nich wydała polska firma fonograficzna DUX, a dwie ukazały się za granicą (Orphée we Francji, SEM Gramophone w Korei Południowej).
Od 2013 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym w Lublinie. W kwietniu 2014 r. objął w teatrze stanowisko dyrektora artystycznego. Dyryguje spektaklami musicalowymi i operetkowymi. Kierownictwo muzyczne spektakli: The Musical Show, Koncert Fantastyczny, Machiavelli.
Równolegle z artystyczną, Piotr Wijatkowski prowadzi działalność pedagogiczną. Wykłada dyrygenturę na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej. W 2008 roku wystąpił w roli dyrygenta w filmie fabularnym „Wiosna 1941” (reż. Uri Barbash), zrealizowanym w koprodukcji polsko-izraelskiej.