– Chcielibyśmy, aby te pieniądze trafiły do mieszkańców, którzy z wielką pasją, ambicją realizują się w różnych dziedzinach życia i organizacjach pozarządowych, którzy oprócz pracy zawodowej, życia rodzinnego, służą innym – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – To jest projekt w ramach kształcenia ustawicznego, bo człowiek powinien rozwijać się przez całe swoje życie.

Europejski Budżet Obywatelski (EBO) to projekt własny Samorządu Województwa Opolskiego, pierwszy taki w Europie, i finansowany z funduszy europejskich. Ma on umożliwić dorosłym Opolanom podnoszenie lub zdobycie nowych kwalifikacji.

– A dla mieszkańców, którzy chcą się rozwijać, mamy w sumie około 8,5 mln złotych – dodaje marszałek.

Pierwszy otwarty konkurs, o wartości 3 mln zł, rusza już 30 czerwca i będzie trwał do 26 lipca 2021. Do 2023 roku samorząd województwa planuje trzy takie konkursy.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej na temat EBO po raz kolejny można było usłyszeć, jak istotną społecznie rolę pełnią organizacje pozarządowe.

– Będziemy się uczyć nowych relacji pomiędzy nami, samorządem, a mieszkańcami, w których pośrednikiem będą organizacje pozarządowe – mówił marszałek Buła. – Aby dla ludzi, którzy są zaangażowani w działania społeczne, ten projekt był łatwy, dostępny i dobrze skomunikowany.

Marszałek dodał jednocześnie, że nie zbyt wiele czasu, bo projekt trzeba rozliczyć do marca 2023 roku.

W ramach pierwszego konkursu pieniądze będą przeznaczone na szkolenia i studia dyplomowe, do 3 tys. zł na jednego uczestnika. To propozycja dotycząca wielu dziedzin życia, program może pomóc np. w zdobyciu uprawnień trenera sportowego, ratownika medycznego, wodnego, czy np. umożliwić zdobycie wyższych kwalifikacji wolontariuszom działającym w sferze społecznej, np. opiekunom społecznym, czy animatorom kultury.

Organizacje pozarządowe muszą rozpoznać społeczne zapotrzebowanie na dokształcanie, które chcą organizować dla Opolan. To wymaga dobrego przygotowania.

– Dlatego przygotowaliśmy cały cykl systematycznego wsparcia dla organizacji pozarządowych, jak również dla mieszkańców, którzy będą zainteresowani uczestnictwem w tym projekcie – mówi Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO. – Przygotowujemy już od dzisiaj cykl webinarów dla organizacji pozarządowych, zarejestrowanych w bazie organizacji samorządu województwa opolskiego. Krok po kroku będziemy wyjaśniać, w jaki sposób organizacja ma się przygotować. W jaki sposób ma przygotować ofertę dla mieszkańców i współpracować z nimi. I jak złożyć konkursową aplikację.

Podczas webinarów organizacje będą mogły się także dowiedzieć, jak przygotować diagnozę potrzeb mieszkańców. Szczegółowo zostanie również poruszony temat kryteriów konkursowych.

Rozwój. Europejski Budżet Obywatelski rusza już w czerwcuOd dzisiaj dla organizacji pozarządowych zostanie uruchomiona infolinia pod nr. tel. 77 44 67 843. Więcej informacji można szukać także na ebo@opolskie.pl oraz www.facebook.com/ebp.opolskie.

– Każda organizacja może do nas dzwonić, pisać i pytać, a my będziemy pomagali i prowadzili krok po kroku – podkreśla Barbara Kamińska. – Zależy nam bardzo, żeby nowy projekt przyniósł efekt dla mieszkańców województwa.

Barbara Kamińska zaprasza mieszkańców Opolszczyzny, aby zaglądali na stronę bazy organizacji pozarządowych województwa opolskiego (bazango@opolskie.pl), gdzie będą mogli zobaczyć, w jakich obszarach i tematach organizacje pozarządowe mogą szkolić mieszkańców oraz zgłaszać swoje potrzeby.

Co więcej, każdy dorosły Opolanin może współdecydować – poprzez udział w regionalnym głosowaniu – o tym, jakie szkolenia i kursy będą realizowane.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.